Mužské křestní jméno Andrej je slovanskou podobou řeckého jména Andreas. Jeho původ je stejně jako v případě ženské varianty Andrea nebo počeštěné verze Ondřej v řeckém slově „andréios“, které znamená „statečný“, „odvážný“, „mužný“, „statný“ apod. Jméno Andrej vzniklo zřejmě přechýlením italské nebo francouzské podoby (André).

Andrej nebo u nás oblíbenější mutace Ondřej je jménem pro ryzího muže. Mužný, odvážný a statečný – takový je Andrej, alespoň podle jména.

Andrej je mužským jménem s ženským protějškem v podobě jména Andrea. Počeštěně se pak užívají mutace Ondřej a Ondřejka. Zatímco u nás se jméno Andrej vyskytuje zřídka, jinak je tomu například na Slovensku. Zatímco v případě ženské varianty se u nás častěji užívá jméno Andrea, u mužů bývá upřednostňován Ondřej. Domáckou podobou jména Andrej může být Andy, Andráš, Andrášek, Andrýsek apod.

V naší zemi žije v současnosti zhruba 2500 mužů tohoto jména.

Hvězdné slávy dosáhl  italský operní pěvec Andrea Boccelli, českým divákům je velmi známý herec Andrej Chalimon, který si zahrál roli Kolji ve stejnojmenném filmu Jana Svěráka. Dále můžeme jmenovat slovenského herce, diplomata a podnikatele Andreje Hryce a mládí zastupuje hudebník Andrej Lekeš, starší syn herečky Nely Boudové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account