Mužské křestní jméno Boris má slovanský původ a několik variant výkladu. Výkladové teorie spojují jméno Boris se jmény Borislav (v překladu „proslavený bojem“) či Borimír (v překladu „bojuj za mír“, „dělej svět lepším“). Další prameny pak vznik jména Boris dávají do souvislosti s bulharským vládcem Bogorisem. Jeho jméno se vyvinulo z mongolského slova „bogori“ ve významu „malý“, stejný význam by pak mělo i jméno Boris. Boris je však nápadně podobné i se jménem užívaným Kyjevskými Slovany, tedy Bors.

V jednoduchosti je krása. To potvrzuje i jméno Boris. Rázné slovanské jméno má několik verzí výkladu, ale ten nejpřívětivější je jistě: „muž bojující za to, aby udělal svět lepším“.

Boris je ryze mužským křestním jménem, bez ženské varianty. Při hledání původu jména bývá spojováno se jmény Borislav, Borimír, Bogoris nebo Bors. Domáckými variantami jména Boris je Borisek, Borísek, Borka, Borko nebo Borík.

Jméno Boris zdaleka neužívá pouze čeština. Jméno se vyskytuje i v angličtině, němčině, ruštině, italštině, holandštině, rumunštině nebo srbochorvatštině. Polská podoba jména je Borys, maďarská Borisz.

V naší zemi žije něco málo přes dva tisíce mužů tohoto jména.

Nejznámějšími českými zástupci tohoto jména budou nejspíš herci Boris Rösner a mim Boris Hybner, či hudební skladatel Boris Urbánek, česko-americký podnikatel Boris Korbel. Případně Boris Carloff, (vlastním jménem Milan Havrda) český zpěvák, textař, hudební skladatel a hudební producent. Nebo i u nás známý slovenský spisovatel, textař, dramaturg, scenárista a příležitostný moderátor Boris Filan.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account