Uklízím na půdě a s nostalgií nacházím papírové fotky z dob, kdy ještě nebyly digitální foťáky. Zaplavují mne vzpomínky na zapomenuté časy pocitu absolutní svobody, kdy jsem s batohem na zádech, bez mobilu a kreditní karty cestovala po nádherných místech.

Co byste si ze své minulosti oprášili vy?

Kdy jsem se dokázala soustředit jen na to, co je kolem, kde budu spát, co jíst, a za co pojedu dál a s otevřeným srdcem přijímala vše, co mě potkalo.

Hřálo mě krásných devatenáct a naivní představy o životě mi dovolovaly beze strachu proplouvat vším kolem a v klidu si to užívat. Od těch dob jsem si takové vyzkoušela ještě párkrát, ale s narůstajícím věkem přibývalo obav a omezení typu nedostatečný kredit na kartě nebo na mobilu a strach z nebezpečí, které prokazatelně číhá přece všude…

Teď tu sedím jako usazená matka na mateřské dívám zpět s obdivem sama k sobě a se zamyšlením, co všechno se od té doby změnilo? Jak to, že jsem na toto období téměř zapomněla? S překvapením si uvědomuji, že jsem si hodně velkých snů z těch dob splnila, a že je každý den se samozřejmostí žiji. Jak to, že nemám pořádnou radost a neoslavuji? Kam se ztratila ona lehkost bytí, která mi dřív přinášela radost prakticky z ničeho? Moji rodiče by řekli „konečně jsi dospěla a dostala jsi rozum“. Asi je to pravda. Ale něco za něco. Získaný dospělácký „rozum“ a přijetí zodpovědnosti s sebou nese ztrátu pár hezkých věcí z mladické nerozvážnosti.  Věřím, že stojí za to je oprášit a vytáhnout do současného života, aby nám pomohly vytvářet si budoucnost, ve které budeme zářit, jako tehdy na těch papírových fotkách. :-).

Udělala jsem si seznam věcí, které hodlám oprášit:
1. Odvaha pouštět se do neznáma, do věcí a projektů, na které ještě nevidím.
2. Odvaha nedělat věci, které mě nebaví.
3. Víra, že to vždy nějak dopadne, a že to bude dobře.
4. Naplánovat si „neplánovaný čas“ – čas pro nečekané příležitosti (v rámci možností s mojí dvouletou dcerou. 🙂
5. Vytvořit si nový seznam přání, abych to všechno stihla…

Jsem zralá si nad tímto dát čas a popřemýšlet.
Co byste si ze své minulosti oprášili vy?
Přeji krásné letní dny plné nezapomenutelné lehkosti bytí. 🙂
Marie Botíková

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account