Mužské křestní jméno Oleg má skandinávský původ, ačkoliv svým zněním mylně evokuje původ slovanský. Jméno vzniklo jako odvozenina skandinávského jména Helgí (Helga), zřejmě v ruštině. Jeho významem je „svatý”, „přinášející spásu”, přeneseně také „zdravý” nebo „silný” (německy „heilig” − „svatý”).

Oleg je neobyčejným jménem, které v sobě nese drsnost severu, východní tradice, dokonce i spásu, sílu a zdraví. Tyto vlastnosti se přisuzují i muži, který jméno Oleg nosí.

Mužské křestní jméno Oleg má i ženskou variantu ve jménu Olga. Původem je příbuzné i se jménem Helga. Domáckými podobami jména jsou Ola, Olin, Olešek, Oleček, Ol, Olan, Olouš, Oloušek aj. Jméno Oleg se zdaleka neužívá pouze v češtině, vyskytuje se i na Slovensku. Jméno zná i ruština, němčina, dánština, švédština, holandština, francouzština, italština nebo španělština.

V naší zemi žijí zhruba čtyři stovky mužů s tímto jménem.

Nositelem jména Oleg byl český estetik a literární vědec Oleg Sus, dále také český herec a televizní režisér Oleg Reif, známý například z menší role ve filmu Slunce, seno a pár facek, kde si zahrál Pláničku staršího. V současnosti toto jméno zastupuje například ukrajinský zpěvák, skladatel a skladatel, herec Oleg Vinnik, který je znám v Německu, Rakousku a Švýcarsku jako hlavní herec populárních muzikálů pod uměleckým jménem OLEGG.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account