Čím se liší gobelíny a tapiserie? Odborníci na textilní techniky by nějaké rozdíly našli, pro běžné uživatele jde ale o dva názvy pro stejný výrobek, tedy textilní obrazy, určené k zavěšení na zeď a zhotovené sešíváním, vyšíváním, tkaním nebo aplikacemi textilií.
  Název gobelín vznikl patrně díky Francii: jedna z nejstarších manufaktur vyrábějících tapiserie totiž patřila rodině Gobelinů.
  Nejstarší dochovaná tapiserie evropského původu je tapiserie z Bayeux. Vynikající památka raně křesťanského umění má téměř komiksový charakter: jde o bezmála 70 metrů dlouhý pruh lněného plátna, půl metru široký. Navzdory názvu nejde o pravou tapiserii, ale výšivku: plátno je bohatě vyšívané barevnou vlnou.
  Tapiserie z Bayeux zahrnuje 58 výjevů doplněných vysvětlujícími latinskými nápisy a vypráví o dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem a bitvě u Hastingsu v roce 1066.
  Podle tradiční francouzské pověsti tapiserii zhotovila královna Matylda, manželka Viléma Dobyvatele, a její dvorní dámy.
  První zmínka o tapiserii pochází z roku 1476, kdy je uvedena v inventáři katedrály v Bayeux. Její dřívější osudy neznáme, ale mohla být zhotovena ve stejnou dobu jako katedrála a dokončena v roce 1077 tak, aby byla vystavena při vysvěcení katedrály.
  Ačkoli na konci plátěného pruhu chybí kousek v odhadované délce asi 6,4 metru, pravděpodobně ilustrující Vilémovu korunovaci, je tapiserie vynikající výpovědí o středověkých zbraních, oděvech a dalších předmětech, které se nikde do současné doby nedochovaly.

  Originální tapiserie je vystavena v muzeu v Bayeux ve Francii, v prosklené vitríně, aby se zabránilo jejímu poškození vlivem světla a vzduchu. Existují nejméně dvě kopie. Tu první vytvořilo v roce 1886 v Anglii několik desítek žen a je vystavena v anglickém Readingu. Druhou tapiserii z Bayeux vytvořila v letech 2004–2007 textilní výtvarnice a učitelka dějin umění Věra Mičková z Olomouce, ovšem je „skutečnější“ než originál: jde totiž o pravou tkanou tapiserii. Dílo putuje po různých výstavách.

  810 Tapestry 1 ideas in 2021 | tapestry, tapestry weaving, medieval tapestry
  To_my_only_desire_ Tapestry _Cluny | Unicorn tapestries, Medieval art, Medieval tapestry
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account