Ženské křestní jméno Jarmila má stejně jako jeho mužský protějšek Jarmil slovanský původ. Jméno vzniklo pravděpodobně ze slovanských slov „jaryj“ („bujný“, „silný“ či „prudký“) a „mil“ („milovat“). Jméno se pak významově překládá jako „ta, která miluje sílu“, také „milující bujnost“, „milující prudkost“ apod. V přeneseném významu jméno znamená „milující jaro“. Další teorie výkladu dává jméno do souvislosti se jmény Jarolím, Jeroným či Hieronym. Jednalo by se pak o jejich ženskou alternativu s významem „svaté jméno“.

Jarmila je krásným českým jménem s ještě krásnějším významem. Jméno je spojeno s jarem, sílou a bujností, v druhém možném významu je doslova „svatým jménem“.

Ženské křesní jméno Jarmila má mužský protějšek ve jménu Jarmil. Domáckými podobami jména jsou Jarmilka, také Jarka, Jarča, Jára nebo Míla, Milka aj.

V naší zemi užívá toto jméno na 80 tisíc žen, převážně tedy ze starší generace.

Já budu mít toto jméno navždy spojeno hlavně se svojí babičkou, která bohužel před 8 lety zemřela, ale na druhou stranu se dožila krásných takřka 93 let. Mezi nejznámější Češky tohoto jména patří bezesporu zpěvačka lidových písní Jarmila Šuláková, herečky Jarmila Kurandová či Jarmila Švehlová. Výborné atletky Jarmila Kratochvílová či Jarmila Nygrýnová a vzpomenout bych měla i spisovatelky Jarmilu Loukotkovou či Jarmilu Glazarovou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account