Účinné metody na odstranění skvrn od červeného a bílého vína

Krom bolesti hlavy nebo mírné či značné opičky vás u pití vína může potkat ještě další karambol.
Komu se to ještě nestalo, má neuvěřitelné štěstí, ale většinou to všichni moc dobře známe. Hostitel nalije sklenku červeného vína a co čert nechtěl, při živé debatě o včerejším hokeji či Výměně manželek se rozpálíte a vylijete víno na bílý ubrus nebo sobě na sváteční šaty.

Co dělat? S našimi radami nejen že flek nikde nezůstane, ale ještě potěšíte hostitelku dalšími zajímavými nápady. Tak si je zkuste pěkně zapamatovat!

Skvrny od bílého vína
Skvrny od bílého vína odstraníme, když ubrus nebo prádlo vypereme v horkém roztoku se saponátem, do kterého přidáme několik kapek čpavku.
Tyto skvrny od vína lze také odstranit teplým glycerínem, který necháme na skvrnu působit alespoň tři minuty, pak čistíme roztokem neutrálního saponátu a nakonec místo přepereme ve vodě. Na hedvábí pak skvrny od bílého vína čistíme lihovým roztokem (v poměru 1:1).
Dobrým pomocníkem může být také odbarvovač Duha. Látku navlhčíme rozpuštěným odbarvovačem a pod ni vložíme misku s vařící vodou. Pára skvrny dobře odstraní, látku pak pereme v roztoku se saponátem.

Skvrny od červeného vína
Na čerstvé skvrny od červeného vína můžeme použít roztok kyseliny citrónové nebo kyseliny vinné (1 čajová lžička kyseliny a lžíce vody).
Někdy postačí, když potřísněné místo pokapeme citrónem nebo vínem bílým, až skvrna zbělí, a pak vypereme v saponátu.
Skvrny po červeném víně je možné také vyčistit 3% roztokem peroxidu vodíku nebo alkoholem.
Většinou stačí, když čerstvé skvrny ihned namydlíme, látku vypereme v teplé vodě a pak vymácháme.
Starší skvrny od červeného vína potřeme čpavkovou vodou zředěnou podle druhu tkaniny, a to v poměru 10 dílů vody na 1 díl čpavku, nebo 5 dílů vody na 1 díl čpavku.
Můžeme také přidat několik kapek 3% peroxidu vodíku.
Zajímavé je použití vařícího mléka – potřísněnou část látky do něj namočíme a pak ji důkladně vymácháme.

A jedna bonusová rada na závěr
Pokud se chystáte někam, kde by mohlo hrozit potřísnění vašeho oděvu červeným vínem, raději si oblečte co nejvíce bílého. Z bílé tkaniny totiž většinou skvrny od vína dostanete daleko lépe, než si myslíte, a nedojde přitom k poškození barev vašeho oděvu.

Snad vám naše rady pomůžou, když už dojde k nejhoršímu, ale doufám, že to nebude moc často.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account