Zdenka Sulanová (vlastním jménem Zdenka Hrušková) se narodila 10.února 1920 v Českých Budějovicích. Její otec byl operní tenor, stěhovali se podle jeho angažmá a rodina záhy přesídlila do Prahy. Už jako dívenka snila o pěvecké karieře. Měla pro ni skvělé předpoklady, tatínek ji zajistil dobrou učitelku a Zdenka byla tehdy jediná zpěvačka, která dokázala svým zvonivým sopránem vyzpívat vysoké G.Byla jedináček, ale mezi rodiči to neklapalo a matka neuměla dát své dcerce najevo jakýkoliv cit. O to víc milovala tatínka, i když byl na ni přísný-byli však naladěni na stejnou vlnu a on se ve své nadané dcerušce viděl. Zpočátku ji sice nechtěl dovolit aby odešla z gymnázia a přihlásila se na konzervatoř, ale nakonec povolil.


Drobná dívenka s krásnou tvářičkou a milým úsměvem udělala zkoušky, byla přijata a když jí bylo sedmnáct, ve škole se objevili filmaři. Hledali představitelku pro film Lízin let do nebe. I přesto,že byla nejmenší a spousta jejích spolužaček bylo krásnějších a výraznějších roli dostala ona. Díky tomuto filmu se Zdenka Sulanová dostala mezi naše v té době nejoblíbenější herečky. Dvořil se jí i herec tehdejší první milovník Rolf Wanka, ale pro plachou Zdenku byl obletovaný pětatřicetiletý krasavec příliš velké sousto. Několik let však chodila s Rudolfem Hrušínským, který s ní hrál ve filmu Lízin let do nebe kamaráda Jarku.

Pro velký úspěch si Zdenka a Rudolf spolu zahráli i ve volném pokračování Lízino štěstí. Skutečnou hvězdu udělal ze Sulanové film Madla zpívá Evropě (poprvé v něm stála před kamerou osmiletá Jiřinka Bohdalová). Psal se rok 1940 a písnička Ty lesovské stráně diváky přiváděla k slzám i proto, že měla jasný vlastenecký podtext. Krátce před koncem války ji režisér Václav Binovec přesvědčil, aby hrála v jeho filmu Bludná pout’. Nikdo nemohl tušit, že nebude dokončen a že se stane definitivní tečkou za filmovou kariérou pětadvacetileté herečky. Binovec byl po osvobození obviněn z kolaborace s nacisty, už natočený materiál byl zničen a režisérův stín nespravedlivě padl i na představitelku hlavní role. Najednou o ni nebyl zájem.

Když se seznámila s pohledným slovenským důstojníkem Janem Babničem,vzala si ho a odešla s ním do Prešova. Hrála tam sice s úspěchem divadlo,ale vztah se jim rozpadl a ona se vrátila zpět do Prahy. S druhým manželem měla syna Aleše. Její třetí manželství s Františkem Novákem také nebylo št’astné, ale rozhodla se v něm vytrvat.Prožívala těžké časy nejen v soukromí. Chtěla se vrátit alespon’ k divadlu když pro ni byly filmové ateliery jako pro dceru “třídního nepřítele” neprodyšně uzavřené, ale nikdo se neodvážil ji angažovat. Manžel ji zemřel na rakovinu tak prožila poklidné stáří v jihočeských Cerhonicích. Zdenka Sulanová milovala přírodu, květiny, malovala. Milovala herečku Gretu Garbo, Garyho Coopera a Katherine Hepburnovou.Zemřela 9.srpna 2004 v Cerhonicích.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account