Mužské křestní jméno Samuel pochází z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského „šmúel/šemúel” v překladu „jméno boží” (hebrejsky „šém” − „jméno”, „él” − „Bůh”). Jméno má doslova posvátný význam, objevuje se již v Bibli jako jméno židovského proroka.

Krásu prastarého hebrejského jména Samuel dnes znovu objevujeme. Již celá tisíciletí k nám promlouvá i význam jména. Jedině muž jménem Samuel se může pyšnit tím, že nosí doslova jméno boží.

Mužské křestní jméno Samuel má i ženský protějšek ve jménu Samuela. Domáckými podobami jména jsou Sam, Samek, Samy, Samuelek aj.

Obliba jména v posledních letech u nás strmě stoupá. Najdeme ho i v angličtině − jako Samuel, Sam, Sammy či Samy, také v němčině, španělštině, francouzštině, holandštině, švédštině nebo slovenštině. Italská podoba jména je Samuele. Ruština jméno zná jako Samuil, stejně tak i bulharština. Maďarskou podobou jména je Sámuel.

V současnosti patří ke zhruba 7 tisícům chlapců a mužů.

Nejstarším známým nositelem jména byl židovský prorok Samuel, který ustanovil prvního židovského krále jménem Saul. Jméno patří asi nejznámějšímu potomkovi fotografa Jana Saudka, syn Samuel Saudek, partner fotografky a bývalé přítelkyně otce Jana, Sáry Saudkové, se kterou má 4 potomky. Jméno pro své, dnes již dospělé chlapce zvolila i herečka Tereza Brodská – syn Samuel Slavík a moderátorka Tereza Pergnerová – syn Samuel Vomáčka.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account