Ženské křesní jméno Linda má několik odlišných teorií výkladu. Význam a původ jména tak není přesně znám. Jméno bývá spojováno se španělským slovem „linda“ ve významu „krásná“, ale také s německým výrazem „lind“ s překladem „jemná“, „mírná“. Jméno je však velmi blízké i německému slovu „linde“ s významem „lípa“ a také staroněmeckému „lindy“, které se překládá „zmije“. Tím však možné významy jména ještě nekončí. Někteří vědci vznik jména odvozují ze jmen končících na -linda, tedy Adelinda, Belinda aj. Jméno by pak mělo stejný význam jako jména, ze kterých bylo odvozeno.

Jméno Linda nemá jasný význam. Jasné však je, že jde o krásné jméno s jemným zněním, ale významným charakterem, který se dá připodobnit i k majestátné lípě. Jméno může znít až mrštně, je hladké a poddajné skoro jako had.

Ženské křestní jméno Linda nemá mužský protějšek. Domácky se jméno může užívat jako Linduška, Linduš, Lindi, Lindík, Lindička, Lína aj. Linda se vyskytuje v mnoha jazycích, často přímo v podobě Linda.

Jde například o slovenštinu, také angličtinu, švédštinu, norštinu, dánštinu, holandštinu, bulharštinu nebo maďarštinu. I španělština jméno zná jako Linda, ale také jako Lynda. Jméno Linda se užívá i v němčině, spolu s verzí Linde.

V naší zemi žije v současnosti zhruba 4300 žen a dívek tohoto jména.

Jméno Linda patří ke krásným ženám, nosí české krásky Linda Vojtová či Linda Bartošová. Patří též půvabné herečce Lindě Rybové. Zajímavostí je i fakt, že jméno Linda Nemejovská bylo původním jménem dcery Nadi Urbánkové, která se ovšem v dospělosti nechala přejmenovat na Janu Fabiánovou. Malou Lindu vychovává doma i moderátorka zpravodajství Lucie Borhyová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account