K dnešnímu datu se váže i další zajímavý světový den – Světový den pro rozvoj informací, který byl ustanoven roku 1972 a stojí za ním OSN. Upozorňuje na to, že pro rozhodování o nás a našem životě je důležité mít relevantní informace.

Jsou tedy pro náš život nezbytné. Právě 24. říjen má upozornit na nutnost zajišťovat lepší šíření informací, a tak posilovat informovanost široké veřejnosti a posílit mezinárodní spolupráci.

Dnes máme k informacím mnohem snadnější přístup, což je výhodou, ale zároveň nás to nutí více si ověřovat, zda skutečně informace, které při rozhodování hodláme využít, jsou pravdivé.

V dnešní době je největším zdrojem informací internet. Je proto nutné si uvědomovat (a učit své potomky), že na internetu může kdokoliv sdělovat cokoliv. Proto musíme informace brát s rezervou a měli bychom se snažit si je ověřit i z jiných zdrojů – např. z vysílání v televizi či rozhlase.

Kromě nepřesných informací, nepravd atd. se objevují také „hoaxy“, což jsou zprávy, které jsou klamavé, nepravdivé, ale natolik naléhavé, že se rychle šíří mezi lidmi, nejčastěji mailem či sociálními sítěmi. Mohou mít podobu různých varování, proseb, mnohdy se přímo snaží vyvolat paniku. Mějte se proto na pozoru a o zjištěných informacích přemýšlejte, případně hledejte další zdroje, které vám je potvrdí.

Světový den pro rozvoj informací je širokou veřejností spíše méně známý. Přesto po celém světě probíhají různé akce, často zaměřené na novináře a další osoby pracujícími s informacemi.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account