Jenštejn byl založen současně s malým, vodou chráněným hradem v první polovině 14. století Jencem z Janovic, dvorským místosudím v letech 1336-1361. Samotný hrad byl však dostavěn ještě o pár let později (1368) za Pavla z Vlašimě, který jej koupil od předchozích majitelů a získal tak přízvisko Pavel z Jenštejna. V dalších letech hrad poměrně často měnil své majitele.
Konečně jeho poslední majitel Jan Dobřichovský z Dobřichova, který hrad získal v r. 1560, ho doslova propil a když poté v roce 1583 zemřel, zabrala hrad, v té době nazývaný zámkem, pro dlužné pokuty Dobřichovského česká komora a připojila jej v roce 1587 ke komornímu panství brandýskému. V té době již nebyl obýván a začal rychle chátrat. Zápis z roku 1608 označuje Jenštejn jako “zámek starý a zpustlý”.
Poslední ránu dostal hrad v době třicetileté války, pravděpodobně v roce 1640, kdy vojska švédského generála Banera vydrancovala a vypálila městečko Jenštejn a společně s ním vypálila i opuštěný zámek. Po třicetileté válce zůstaly v Jenštejně nadlouho pouze vypálené, zpustošené a liduprázdné grunty.
Počátkem 70. let 20. století byl hrad celkově zrekonstruován a roku 1977 zpřístupněn veřejnosti. Nejvýraznější a nejlépe dochovanou hradní částí je mohutná okrouhlá 22 metrů vysoká věž. Uvnitř se nachází dochovaná kaple s kruhovou lodí a presbytářem. Během prohlídky nahlédnete do hladomorny, kaple a spatříte expozici o historii hradu. Z vrcholu věže se vám pak naskytne daleký výhled na krajinu středního Polabí.
Před nedávnem zde byla instalována i nová výstava – místnost věnována lidovému léčiteli Janu Mikoláškovi, který ve vile na okraji Jenštejna působil po 2. světové válce.
ted jsme jeli Mladou Boleslav, skoda, ze jsem nevedela drive.
Zajímavé:)
Zde jsem nikdy nebyla, a hrad vypadá moc hezky…děkujeme 🙂
No my také objevili spíš náhodou a přitom je to jen kousínek od dálnice Praha-Ml.Boleslav.