Festival Krumlov společně s Pamětí národa jižní Čechy propojí již 2. srpna 2023 hudbu židovských autorů se vzpomínkami přeživších holocaustu. Koncertu v českokrumlovské synagoze bude od 18:00 předcházet beseda s Adamem Drdou nazvaná Tak si to pamatuju… Šoa ve vzpomínkách českých, moravských a slovenských Židů.

„Před dvaceti lety ještě přeživší holocaustu chodívali do škol, měli veřejné přednášky, poskytovali rozhovory, vydávali svědectví – dnes už je situace jiná, naživu zůstalo jen pár lidí s takovou zkušeností. Aniž bychom si to příliš uvědomovali, odchází s nimi i podstatná část naší historie,“ říká Adam Drda, spoluzakladatel archivu Paměť.

V posledních dvaceti letech zaznamenávají spolupracovníci Paměti národa vzpomínky českých, moravských a slovenských Židů na roky 1938-1945. V přednášce o holocaustu ve vztahu k českým zemím (a okrajově též ke Slovensku) představí dokumentarista Adam Drda zejména výpovědi posledních přeživších, kteří odešli do Palestiny, resp. do Izraele.

Přednáška bude spojena s projekcí ukázek z rozhovorů, které vznikly mimo jiné v Haifě a v Tel Avivu. Uslyšíte však také úryvky ze vzpomínek Ruth Hálové z Českého Krumlova, jednoho z „Wintonových dětí“, která se do Českého Krumlova vrátila a dlouho o synagogu, kde koncert i přednáška proběhnou, pečovala. Použity budou také vzpomínky cembalistky a pedagožky Zuzany Růžičkové-Kalabisové. Hudba jejího manžela Viktora Kalabise, od jehož narození letos uplynulo 100 let a který jí podle jejích vlastních slov pomohl překonat trauma z Osvětim, také zazní na koncertu.

Od 19:30 proběhne v majestátní atmosféře krumlovské synagogy koncert špičkového mladistvého dechového tělesa Alinde Quintet. Na výjimečném místě zazní hudba českého židovského autora Pavla Haase, který zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Divertimento připomenene 100 let od narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise. Mladí hudebníci uvedou také Smyčcový kvartet Dmitrije Šostakoviče v úpravě pro dechového kvinteto, kterou mají jako jediný českou soubor v repertoáru, a téměř zapomenutý kvintet Jana Nováka Concertino.

Koncert byl podpořen Nadačním fondem Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis100, připomínající 100. výročí narození českého hudebního skladatele Viktora Kalabise.

Účinkující – Alinde Quintet:

Anna Talácková – flétna Barbora Trnčíková – hoboj David Šimeček – klarinet Kryštof Koska – lesní roh Petr Sedlák – fagot

Program:

P. Haas: Dechový kvintet, op. 10 V. Kalabis: Divertimento pro dechové kvinteto, op. 10 přestávka D. Šostakovič: Smyčcový kvartet č. 8, op. 110 (arr. pro dechové kvinteto M. A. Popkin) J. Novák: Concertino pro dechové kvinteto

 

Zdroj: Festival Krumlov

Foto: se souhlasem Festivalu Krumlov

Tagy:
3 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Krásná parta mladých lidí, moc jim fandím 🙂

 2. NelaVávrová 9 měsíců ago

  Zrovna jsme se vrátili z dovolené, která byla částečně v ČK a připravoval se tam festival v plném proudu.

  • Lenka Hudečková 9 měsíců ago

   prima, snad jste si ten náš jih užili… my musíme najít nějaký termín, a ještě si zkusit objednat pobyt na Šumavě letos, ale zatím není kdy.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account