Novorenesanční městské lázně byly postaveny v letech 1901-1902. Nacházel se v nich 20 metrů dlouhý a 10 metrů široký bazén, sprchy a převlékárny. Lázně přestaly sloužit svému původnímu účelu v roce 1984. Následně vystřídaly několik majitelů a postupně chátraly. Lázně získalo v roce 2005 město Liberec a provedlo hlavní opravy budovy. Rekonstrukce proběhla v letech 2011-2013. V části budovy se dnes nachází Oblastní galerie Liberec, ta byla otevřena v roce 2014.

Oblastní galerie Liberec je pátou největší galerií v České republice. Galerie byla založena v roce 1953 a od roku 2014 sídlí v budově bývalých městských lázní.  Galerie spravuje sbírky více než 21 000 uměleckých děl z Čech, Německa, Rakouska, Francie, Nizozemí a dalších evropských států a právem se tedy označuje jako Muzeum evropského umění. Umělecké sbírky jsou tvořeny obrazy, grafikami, kresbami, plastikami a historickými předměty a jsou zapsané v Centrální evidenci sbírek Ministerstva kultury.

Galerijní sbírky jsou vystavené v celkem třech stálých expozicích, které doplňují interaktivní expozice a expozice o historii galerie.

Tagy:
8 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Tak o těch jsem netušila a to jsem v Liberci byla několikrát – v centru, Babylon, zoo atd… děkuji…

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Do budovy lázní jsme chodili na plavání a já jsem sem docházela na rehabilitační cvičení…jejda, to už je let… starobylý vnitřek lázní mě vždy fascinoval…

  • Author

   Lázně byly nádherné, i já si je vybavuji, byť pro mě, jako 6 letou to byla noční můra. Děda mě tam tenkrát přihlásil na kurz plavání, já jako neplavec, když viděla, jak tam děti v řadě přede mnou chytnou za ruce, za nohy, rozhoupou a šup do vody, jsem dostala takovou paniku, že jsem z bazénu utekla a dalších iks let se vody a plavání bála, jak čert kříže. Naučila jsem se pak až někde v 10-11 letech s taťkou na rybníku.

  • Author

   Jinak je pravda, že takové podobné si pak už vybavuji jen z Budapešti, tam měli také takové starodávné, nádhera….

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account