Skanzen uchovává cenné památky venkovské architektury, které dokládají vývoj lidového domu od poloviny 17. do počátku 20. století na území Středočeské pahorkatiny a ve středním Povltaví, v oblasti dotčené těžbou kamene. Do přírodního areálu v údolí potoka jsou postupně přenášeny obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty ohrožené na původním místě zánikem. Interiérové expozice přibližují způsob bydlení a hospodaření na vesnici.

Zachované lidové obytné i hospodářské stavby vypovídají také o historii osídlení krajiny. V muzejních sbírkách regionu se dochovaly předměty z vybavení venkovské domácnosti, lidový oděv, zemědělské a řemeslnické nástroje a náčiní i další předměty dokládající rolnické hospodářství.

V současné době areál nabízí dva prohlídkové okruhy:

Prohlídková trasa A – komentovaná prohlídka interiérů obytných stavení, pily a mlýna (60 minut):

obytný dům z Mašova – vodní pila z Dolní Sloupnice – vodní mlýn z Radešic – obytný dům z Obděnic – obytný dům z Řikova

Prohlídková trasa B – volná prohlídka celého areálu a vstup do vybraných prostor těchto objektů (časový rozsah individuální dle zájmu návštěvníka):

stodola z Mašova – dva špýchary z Počepic – obytný dům z Arnoštovic – kovárna z Počepic – kolna z Arnoštovic – polygonální stodola z Podolí – malý včelín ze Semtínku – chlév domu z Jíví – hospodářský objekt z Městečka – seník z Brd – stodola domu z Řikova – obytný dům z Obděnic

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Také jsme byli a líbilo se nám, tyhle výlety mám ráda.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Vysoký Chlumec jsme navštívili, asi před třemi roky, líbilo se nám tu 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account