Zastávka v obči Střehov a návštěva mlýnu z pohádky S Čerty nejsou žerty.

Mlýn Doroty Máchalové je historický vodní mlýn nacházející se v obci Dolní Paseky. Byl postaven v 19. století a po několik generací jej vlastnili Máchalové, včetně Doroty Máchalové, která byla známou mlynářkou a bylinkářkou.

Mlýn sloužil k mletí obilí a výrobě mouky až do jeho poškození během 2. světové války. Po válce byl mlýn opuštěn a chátral. V 90. letech začala skupina dobrovolníků pracovat na obnově mlýna a jeho přeměně na muzeum. Dnes je mlýn vyhledávaným turistickým lákadlem a návštěvníci si zde mohou prohlédnout obnovený mlýn v provozu, seznámit se s historií mlynářství a tradičním bylinkářstvím.

Mlýn je také spojován s českým básníkem Karlem Hynkem Máchou, který je známý svou romantickou poezií a žil v nedalekých Doksech. Mácha se prý v některých básních inspiroval krásou okolní krajiny a mlýnských rysů.

Tagy:
4 Komentářů
 1. Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

  A tedy mlýn není ani muzeum – má soukromého vlastníka, který na něj jezdí jako “na chalupu”, kolem mlýnu se dá jen projít cestou…

 2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

  Hezké místo, které jsem ještě nenavštívila…škoda 🙂

 3. Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

  Tak Vám Nelo nevím, ale přijde mi, že je to nějaké pomotané. Každopádně mlýn, kde se natáčela pohádka s Čerty nejsou žerty leží v obci Střehom, která spadá pod obec Dolní Bousov, na místo se krásně dá dojít od hradu Kost údolím Plakánek a vím to na 100%, bo máme jen pár km vedle chatu a do této oblasti jezdím více jak 50 let. Rozhodně se nedá říct, že se snad nachází kousek od Doks, to je naprosto jiná oblast.

 4. Aneta Kollerová Mašková 11 měsíců ago

  Pohádku S čerty nejsou žerty manžel miluje a u nás patří k Vánocům, tudíž jsme ji loni o vánočních svátcích zhlédli. Netušila jsem, že mlýn patřil skutečným Máchalům. Paní Nelo, nevíte náhodou, jestli skutečná Dorota Máchalová měla něco společného s tou pohádkovou? Jestli se filmaři inspirovali jejím životem, nebo jen převzali jméno a zbytek je autorská licence?

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account