Skládám od 5 let

Když mně bylo 5 let, můj bratr přinesl domů rubikovu kostku. Já si ji často půjčovala a hrála si s ní. Vydržela jsem u ní dlouhé hodiny, stejně jako u prohlížení pohledů. Nejdříve jsem si skládala vždy jednu stranu jen tak pokusem, omylem. Protože jsem se kostkou zabývala opravdu hodně, začal mne bratr učit kostku skládat. Já se to naučila poměrně brzo a soutěžili jsme, za kolik minut ji složíme. Věřte, nebo ne, ale já si ten způsob skládání pamatuju dodnes, už 40 let. Rubikova kostka mne věrně doprovázena na dětských táborech i na dovolené. Je to prostě zábava ji skládat.

V poslední době hlavně kvůli lockdownu se k rubikovce často vracím a poměrně jsem rozšířila i počet a tvary nových rubikovek. Pořídila jsem si pyramidu. Před pár lety jsem si přivezla z Rumunska cylindrickou rubikovku, vloni přibyla krychle 4x4x4, dále krychle 5x5x5 a letos zase kvádr 3x3x2, x-ko a nejnovější je zrcadlová rubikovka. Ano, je to už určitý druh závislosti.

Když už si nějakou rubikovku pořídíte, tak ji taky chcete složit. Jenže pouze zrcadlová rubikovka se skládá stejně jako klasická krychle 3x3x3. U všech ostatních jsem musela pátrat po algoritmech, jak je vlastně složit. Mnohdy mi to dalo opravdu zabrat.

Pořízení rubikovy kostky

Jestli jsem vás už dostatečně nakazila si rubikovku pořídit, určitě začněte základní kostkou 3x3x3. Stačí na internetu zadat „rubikova kostka srovnání cen“. Doporučuju si na začátku najít nějakou kostku v cenové relaci kolem 100 Kč. Ceny se pohybují různě. Např. V Třicetdevítce (39,-) najdete kostku za 39 Kč. U takové bych ale uvažovala o tom, zda se brzy nerozpadne, nebo se nesloupou samolepky. Běžné ceny jsou třeba 89 Kč až kolem 300 Kč. Kdo hledá, najde klidně i rubikovku za 2300 Kč. To už je opravdu Ferrari mezi rubikovkami. Tu si nekupujte, pokud jste začátečníci.

Skládání

Jak skládání vypadá? Dalo by se říci, že stačí se naučit 6 kroků a už skládáte kostku. Doba skládání, pokud to už umíte, trvá cca 2 minuty. Záleží na tom, jak pohyblivou kostku máte. Když skládám rubikovku koupenou ve Vietnamské tržnici, se kterou se manipuluje těžce, trvá to přes 2 minuty. Pokud si vezmu novou kostku z e-shopu, která je hodně uvolněná a dokonce se i přetáčí, kam nechci, když jsem rozjetá, tak ji složím třeba za 1 minutu a 45 vteřin.

Kdy začít

Možná si nyní už říkáte, v kolika letech byste měli svým dětem pořídit rubikovku. To je složitá otázka. Já se to sice naučila už v 5 letech, ale ne každé dítě v 5 letech bude brát rubikovku jako skvělou hračku a pomůcku k trénování mechanické a vizuální paměti a zdokonalování jemné motoriky rukou. Od 8 let bych se toho určitě nebála. Nejprve je třeba, abyste se to naučili sami, a pak můžete učit své děti, stejně jako to vysvětloval bratr mně. Možná jste prarodiče  a říkáte si, jestli byste to zvládli. Já tvrdím, proč ne. Nikdy není pozdě. Nebo děti nemáte. Nevadí, pořiďte si kostku jen tak pro zábavu, nebudete litovat.

Chcete se dozvědět více? V této skupině mám i videa a také e-book pro začátečníky. Pojďte se tam podívat: https://www.facebook.com/groups/736079233724049.

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lenča 2 roky ago

    To už je hodně dávno, co jsem to uměla.

  2. Také jsme kdysi skládali se synem rubikovu kostku.

  3. andyutrf 2 roky ago

    Musím říct, že rubikova kostka je stále pro mě záhadou. Snažila jsem se od malého dítěte na to přijít a za ty roky nic. Moje kamarádka je v tom zkušenější a když ji má v ruce, tak jede. Učila mě základní pohyby, ale nejde mi to, vždy se jen koukám. Já měla raději stavebnice a dětem je nakupuji třeba zde https://www.mimikov.cz/kategorie/stavebnice-182/ .Jsem zvědavá, kdy ony budou chtít zkusit rubikovku.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account