Na tento větrný mlýn jsem natrefila, jak to u mě bývá docela náhodou, když jsem plánovala, kam o víkendu vyrazit za keškami. Ač do této oblasti jezdíme poměrně často, o mlýnu jsem doposud nevěděla. Nicméně, poměrně záhy se vše vysvětlilo.

Jedná se totiž o repliku větrného mlýnu, které se v této oblasti dříve skutečně nacházeli, avšak poslední z nich byl rozebrán v roce 1968. Se stavbou této dominanty se započalo v roce 2018 a stavba byla dokončena o dva roky později, v roce 2020.

Většina součástí je nová, jen malá část pochází ze starších mlýnů. Dvě nevelké místnosti jsou plné ozubených kol, převodů, hřídelí a násypek. Nechybí ani kapsový výtah nebo šalanda. Do prvního patra 11,2 metru vysoké dřevostavby s půdorysem 5,6 krát 5,3 metru vede dřevěné schodiště.

Do druhého patra se stoupá rovněž po dřevěném schodišti. Hlavní dominantou je obrovské paleční kolo se čtyřmetrovým průměrem. Zabírá většinu místnosti, od stropu ho dělí jen pár centimetrů. Po celém obvodu jsou připevněny desítky palců. Energii, kterou mu dodávají větrem poháněné perutě, přenáší na mnohem menší cévní kolo. To zase uvádí do pohybu mlýnský kámen s upevněnou násypkou na zrno. Malá kulatá okna ve druhém patře nabízejí krásný výhled do kraje.

Mlýn je v turistické sezoně přístupný  vždy v sobotu a neděli od 10 hodin do 12 hodin a od 13 hodin do 17 hodin.

Zdroj: mapy.cz

Foto: Jaroslava Korpášová

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Krásné, také se mi líbí a nebyla jsem, snad jak bude cesta…

  2. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Paráda, prohlédla jsem si na odkazu k mlýnu asi 50 fotek z nabízených 147, a moc se mi mlýn líbí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account