My jsme se při naší první návštěvě zaměřili na samé historické centrum města a jako první jsme navštívili Bartolomějské návrší. Jeho dominantou je Kostel sv. Bartoloměje. Jedná se o gotickou sakrální stavbu ze 2. poloviny 13. stol. V r. 1349 kostel vyhořel. Ve 14. stol. byl vystavěn nový vysoký chór na místě původního presbytáře. Na začátku 16. stol. byla přistavěna zvonice, kam byly přeneseny zvony z poškozené věže, v současnosti je zde zavěšeno pět zvonů. Trojlodní stavba, na severní straně se nacházejí dva vstupní portály.
Další zdejší nepřehlédnutelnou stavbou je u kostela sv. Bartoloměje pozdně gotická zvonice z roku 1504. Tato třípatrová hranolová stavba měří 55 m. Dnes je to Národní kulturní památka. V přízemí stavby se nachází lapidárium historických artefaktů ze sousedního kostela. V současnosti je zde zavěšeno pět zvonů – Bartoloměj, Florián, Jan Pavel, Jan Křtitel a Prokop. Vyrobeny byly docela nedávno a to v letech 2000 a 2014. V nejvyšším podlaží věže zůstal zachován byt bývalého hlásného, který zde pobýval do roku 1952.
Další podivuhodnou stavbou v tomto areálu je pak barokní objekt Kostnice z let 1732-1733. Stavbu financoval Antonín Formandl. Dnes je budova kostnice zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek. Postavena byla z důvodu rušení bývalého kolínského hřbitova u chrámu sv. Bartoloměje k uložení ostatků. Spolu se známější Kostnicí v Kutné Hoře se jedná o nejvýraznější památky tohoto druhu u nás.
Foto a text: Jaroslava Korpášová
Zdroj: mapy.cz
Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Jarko, to je nádhera a opravdu to zde připomíná Kutnou Horu, u sv. Barbory…., díky moc, o to více se sem těším 🙂 (někdy)

  2. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Krásné podobné trošku Kutné Hoře.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account