Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Rybník Svět s rozlohou 200 hektarů je desátý největší rybník v Jihočeském kraji a čtrnáctý v celé České republice. Nachází na jižním okraji města Třeboně a jeho historie je vázána na samo město. Vznikl založením hráze v sousedství hradeb před branami města a stal se tak významnou součástí městského opevnění. Na místě stavby se předtím nacházelo celé Svinenské předměstí Třeboně, které bylo zlikvidováno. Objem nádrže činí 3325 tisíc m3. Při povodni v roce 2002 však dokázal zadržet 10 – 11 miliónů m3 vody.

Rybník Svět vybudoval Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan v 70. letech 16. století pod názvem Nevděk. Původně zaujímal větší rozlohu, po povodni začátkem 17. století však byl rozdělen na dnešní rybníky Svět a Opatovický. Zakladatele připomíná Krčínova socha na hrázi. Po části hráze, kterou lemují vzrostlé duby, vede místní komunikace, pod hrází je areál rybářských sádek.

Zdroj: www.kudyznudy.cz

Foto: Nela Vávrová

Tagy:
4 Komentářů
 1. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Zajímavé místo. Hlavně to okolí s novogotickou hrobkou.

 2. Author
  NelaVávrová 9 měsíců ago

  My prošli pesky k hrobce a pak přítel v tom vedru chtěl i obeplout. Bylo to příjemné. Vítr, kapela.

 3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Tady to máme rádi, vždy rybník obejdeme a dojdeme k hrobce. Rádi jsme večer u rybníku při západu slunce, kdy odrazy na vodě jsou super. A kačenky, no to je dílo… i rackové :-)., Krása, Nelo, díky

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account