Zřícenina hradu se nalézá jen pár kroků od parkoviště, v oploceném zámeckém parku v samotném centru stejnojmenné obce na Českolipsku. Ano, nespletla jsem se, park je opravdu zámecký, byť zámek zde již dlouhá desetiletí žádný nenajdete. Ten bohužel na konci šedesátých let lehl při rekonstrukci popelem a nakonec byl srovnán se zemí. Předtím sloužil jako domov důchodců.

Do areálu vstoupíme vcelku nenápadnou brankou z boku od hlavní brány, která je zamčená. V tu chvíli nás již vítá pěkně udržovaný park se vzrostlými jehličnany, v prostoru je umístěno i několik vyřezaných dřevěných soch. Pěkně se odpočívá ve stínu stromů na nápisem vyřezávané lavici a když si odpočineme, můžeme se vydat krátkým stoupáním až nahoru ke zbytkům hradu.

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Při stavbě hradu Svojkova bylo využito skalní podloží a některé části hradu byly vytesány přímo do skály. Také potřebné pískovce byly získávány z blízkého okolí. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech, schody vedly po vnějších stěnách.

Od roku 1381 byli vlastníky hradu páni z Chlumu. Nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu, zvaný Kepka. Ten spolu s Václavem z Dubé doprovázel Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a jeho oddaným přítelem.

V 16. století hrad chátral, v roce 1590 byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V roce 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu. Ve druhé polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky. Do dnešních dnů se dochoval skalní suk se světničkami, průchodem a schody a zbytky zdiva paláce.

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Až pojedeme okolo, tak zkusíme zařadit. Zatím jsem jen byla okolí a to Sloup, nádherné místo.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Moc pěkné místo, píšu si na seznam, děkuji

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account