Když jsme před pár lety měli namířeno na zámek v Mníšku pod Brdy, nemohli jsme vynechat ani nedaleký poutní areál Skalka, ze kterého je moc pěkný výhled na celé město.

Barokní poutní areál, tvořený kostelem, klášterem a poustevnou, byl vystavěn na sklonku 17. století. Chrám je zasvěcen sv. Máří Magdaleně, vzorem pro stavitele Kryštofa Dientzenhofera byla kaple v Aix-en-Provence. Zajímavostí je vnitřní výzdoba kostela, která imituje krápníkovou jeskyni. Po velkém zchátrání v druhé polovině 20. století, stále probíhají rekonstrukční práce, které poutní místo opět zpřístupnily návštěvníkům.

K areálu patří také křížová cesta se 14. zastaveními, která končí u Poustevny. Budova barokního kláštera byla postavena v letech 1692-93 v blízkosti již existujícího kostelíka sv. Máří Magdalény.

Po roce 1945 byla vlivem těžby železné rudy narušena statika kláštera. Z bezpečnostních důvodů byla z kláštera sejmuta střecha a nic tak nebránilo v jeho neřízeném chátrání. Teprve po roce 1989 se začalo blýskat na lepší časy, kdy byla budova kláštera obnovena a roku 2001 zpřístupněna veřejnosti. V současnosti prostory slouží pro pořádání výstav a koncertů.

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Krásné místo, kde by se mi určitě také líbilo 🙂

  2. Aneta Kollerová Mašková 11 měsíců ago

    Vypadá to tam krásně a poklidně. 🙂

  3. NelaVávrová 11 měsíců ago

    Tam jsem nebyla, děkuji za inspiraci.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account