Mezi dominanty západočeského města Chebu patří rozhodně nepřehlédnutelný kostel svatého Mikuláše a svaté Alžběty. Jeho věže jsou vidět již z náměstí, a tak lákají turisty k návštěvě.

Jedná se o římskokatolický kostel chebské farnosti, a zároveň nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí.

Z původní románské baziliky se zachovaly obě věže, západní průčelí s portálem a portál v severní lodi. Chrám je pozdně gotická trojlodní hala o čtyřech klenebních polích s křížovými klenbami. Raně gotický a poměrně úzký presbytář má polygonální závěr a tři pole křížových kleneb. Nástěnné malby z konce 15. století byly v 19. století obnoveny a při celkové opravě po roce 2008 restaurovány do původní podoby. Vnitřní zařízení je novogotické z konce 19. století s využitím barokních obrazů a soch z poloviny 18. století.

Kostel je přístupný veřejnosti, lze navštívit expozici v kryptě nebo vystoupat na jižní věž.

Na věžní vyhlídku se stoupá po pohodlném schodišti až do prostoru zvonice (133 schodů), odtud pak po točitém schodišti ústícím do příkřejšího závěrečného výstupu pak návštěvník vystoupá do prostoru vyhlídky (37 schodů). V mezipatrech je vždy několik židlí, kde je možné si odpočinout.      Z vyhlídky je rozhled do všech světových stran, přičemž severní strana je zastíněna severní věží.

Do krypty návštěvník sestoupí z hlavní lodi chrámu po cca 20 úzkých schodech. Zde jsou k vidění nově zrekonstruované prostory krypty zahrnující velkou centrální místnost, tři malé místnůstky a spojovací chodbu do zazděné druhé části krypty (kde jsou pohřbeny ostatky nalezené v kryptě včetně ostatků hraběnky (Sidonie Šiklová) . V kryptě je ve spolupráci s Muzeem Cheb připravována dlouhodobá expozice na téma pohřbívání na Chebsku.

Chrámová loď – v zadní části hlavní lodi kostela najdete „křestní kapli“ se vzácnou křtitelnicí a „pohřební kapli“ se sarkofágem hraběnky Sidonie Šlikové († 1625). Mezi nimi je prostor pro expozice a výstavy prezentující život mezi narozením a smrtí včera i dnes

Původně byl vystavěn jako trojlodní románská bazilika, během své existence však několikrát vyhořel a byl rozsáhle přestavován.

Kostel je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka.

Tagy:
5 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Cheb jsem vždy jen projížděla, děkuji za počtení.

  • Author
   Lenka Hudečková 12 měsíců ago

   Nelo, je tak toho dost k vidění, stojí za návštěvu…Takto my to máme s Teplicemi, už jsme je vícekrát projeli, ale na zastavení se tam nebyl zatím čas 🙂

 2. Author
  Lenka Hudečková 1 rokem ago

  My se tu zastavíme pokaždé, když jdeme na hrad 🙂 Za kostelem je nádherné schodiště, bude v některých příštích fotkách k městu.

 3. Nádhera, sice jsme v Chebu párkrát byli, ale zde tedy ne.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account