O dovolené jsme se vydali s přítelem na vyhlášené Čertovy hlavy. Přítel stále odkládal tento výlet a to z důvodu toho, že viděl, že dostat se k těmto hlavám bude náročnější 😀

Toto místo se nachází nedaleko Liběchova u obce Želízy. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Čertovy hlavy jsou asi 9 m vysoké skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. Z hlediska rozměrů se jedná v českých poměrech o zcela unikátní dílo. Jde o dílo sochaře Václava Levého, které vytvořil v letech 1841-1846. Václav Levý byl kuchařem liběchovského zámku a později jeden z nejvýznamnějších sochařů 19. století. Jeho pozdější díla naleznete v kostele sv. Karla Boromejského a v chrámu sv. Víta v Praze.

Čertovy hlavy jsou volně přístupné po modré turistické značce od obecního úřadu v Želízech.

Můj přítel si chtěl cestu zjednodušit a vydal se po jiné stezsce a tohle opravdu nedoporočuji. Cesta je dost náročná, hlavně strmá. Navíc začala trošku poprchávat a písková cesta dost klouže. Určitě bych tuto stezsku zrušila nebo obnovila.

Dále je zde jeskyně Klácelka s prostorem před jeskyní zvaným Blaník. Zde si prohlédnete rozměrné reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a trpaslíků kovajících zbraně pro Blanické rytíře.

Parkování autem je zde super. Dokonce je označené ukazatelem. Veřejné a bezplatné.

Určitě zde narazíte na dost turistů, jedná se o dost vyhlášené místo.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz

Foto: Nela Vávrová

Tagy:
5 Komentářů
  1. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

    Se strmými kopci mám problém, ani nevím, jestli je horší jít je nahoru nebo dolů… Ale s opatrností se to dá. Vzpomínám si na jedno místo v Javoříčku, které bylo taky dosti strmé. Měla jsem na sobě dlouhou zimní bundu a říkala si, kdy se mi podaří vytvořit si na bundě hnědý vzorek. 😀

  2. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

    Jezdíme několikrát do roka kolem a asi 3x jsme již k hlavám došli a kochali se zblízka. Krásná práce pana Levého. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account