O víkendu se konečně udělalo to správné výletní počasí a tak jsme s mužem vyrazili podívat se opět po pár měsících do našeho milovaného Nymburku, Poděbrad a nakonec jsme zajeli až k Žehuňskému rybníku, který jsme doposud ještě na vlastní oči neviděli.

Žehuňský rybník je největší rybník ve Středočeském kraji a devátý největší v České republice. Nachází se v okrese Kolín u vsi Žehuň mezi Poděbrady a Chlumcem nad Cidlinou na řece Cidlině. Se svou délkou 5,5 km je také v ČR jedním z nejdelších. Leží v nadmořské výšce 204 m a dosahuje hloubky až 6 m.

Žehuňský rybník je odvážné dílo, které odráží sebevědomí svého stavitele Vladislava II. Jagelonského. Ten nechal v letech 1492 až 1497 přehradit tok řeky Cidliny a vytvořit rozlehlý rybník.

Rybník se využívá k dodávce vody pro závlahy, pro ochranu před velkou vodou i k chovu ryb. Nezapomíná se ani na rekreanty, ti zde mohou provozovat téměř všechny druhy vodních sportů včetně plachtění. Žehuňský rybník byl jako přírodní rezervace chráněn již od roku 1948. Předmětem ochrany jsou tady především rákosiny, vápnitá slatiniště a zaplavované louky navazující na vodní plochu rybníka a poskytující útočiště zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Tagy:
4 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Super děkuji za tip… jezdíme kolem, tak se zajdeme někdy osvěžit v létě. Bývá v létě čistá voda?

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Zcela neznámý pojem, tento rybník…díky za nové obzory 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account