Národní přírodní rezervace Kladská se nachází  kousek nad Mariánskými Lázněmi, ke kterým administrativně i patří. Byla založena jako lovecká osada roku 1875. V roce 2011 zde trvale žilo pouze 56 obyvatel.

Od bývalého loveckého zámečku knížete Schönburg-Waldenburga uprostřed tichých smrkových lesů vede kolem romantické vodní plochy po dřevěných chodníčcích nově opravená naučná stezka národní přírodní rezervací Kladské rašeliny ˗ Tajga s velmi pestrou flórou i faunou.

Lidé si mohou prohlédnout i sousední Kyselé jezero s jedním z nejkyselejších povodí v Evropě a park s hrobkou zakladatele zdejšího loveckého zámečku, se stylovými stavbami a arboretem.

Na Kladskou se můžete vydat pěšky, na kole, autobusem nebo autem.

My jsme se sem vydali s naším ještě ani ne tříletým vnoučkem Vojtíkem, který celou trasu (asi 3 km) odjel na kole (odrážedle). Moc si vše užíval, zajímal se o přírodu, hledal houby. Lákal ho Kladský rybník a krásná voda v něm.

Vojta má teď období PROČ a že jsme s dědou zodpověděli stovky otázek.

Proč je voda modrá, proč jsou tu bažiny, proč jsou stromy spadlé na zem, a další.

Příroda je zde bezzásahová, tak co spadne, to taky zůstane ležet, za pár let ztrouchniví a na jiných místech díky náletům vyrostou nové rostliny, stromy i keře.

Lze zde také vidět čarověníky, což jsou shluky větviček, rostlých na jednom místě na stromu, které vytvoří například kouli.

V místě, kdy se přejde od Kladského rybníku ke Kyselému, se nachází pozorovatelna vodního ptactva, která taky Vojtu ihned zaujala a hledal ptáky… bohužel, bylo vidět jen pár kachen.

Text a foto: Lenka Hudečková

Tagy:
7 Komentářů
 1. Jiří Hudeček 9 měsíců ago

  Kladská jsou přírodní lázně. Krásné fotky Leni.

 2. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Ježiš, to je krása! S manželem bychom vyrazili taky. Krásně by se tam fotilo! 🙂 Ostatně Leničko, tvoje fotky jsou toho důkazem. 🙂

  • Author
   Lenka Hudečková 9 měsíců ago

   Anetko, moc děkuji…. A vy jste ještě mladí, na příští rok si zde v našem kraji naplánujte aspoň týden dovolené, máme tu plno krásných míst…♥

 3. NelaVávrová 9 měsíců ago

  To je nádhera, závidím 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account