Nový Bydžov pořádá opět městské slavnosti a studentskou merendu. Třídenní akce začne ve čtvrtek 17. června. Účastníci se mohou těšit na jarmark, mažoretky, průvod, hromadný běh, soutěže či letní kino. Vystoupit má i houslový virtuos Jaroslav Svěcený, zpěvák Marek Ztracený a kapela Žlutý pes. Loni se tradiční událost kvůli koronaviru nekonala.
Ve čtvrtek v 19:30 v kostele sv. Jakuba zahraje patrně nejvýznamnější český houslista Svěcený. Oslavy města pak ve 21:00 oficiálně zahájí fanfáry z věže kostela sv. Vavřince. O půl hodiny později začne promítat letní kino na Masarykově náměstí.
V pátek v 10:00 odstartuje na náměstí 134. studentská merenda. Slavnost s prvky recese zahrnuje „příjezd pantáty a panímámy“ a symbolické předání vlády nad městem studentům. Na 11:30 je naplánována soutěž v pojídání švestkových knedlíků. Odpoledne pak mládež i dospělí vyrazí na několikakilometrový běh. O noční zábavu se postará diskotéka na koupališti.
Na sobotu je připraven staročeský jarmark, mažoretky a „závod o nejpomalejšího cyklistu“. Ve 13:00 začne dvouhodinový průvod městských organizací a spolků. Následovat bude křest pamětní mince Nového Bydžova. Na večer se chystá udílení studentských cen a dražba dresu fotbalisty Jana Kuchty, odchovance bydžovského klubu. Doprovodný hudební program vyvrcholí nočním vystoupením Marka Ztraceného a skupiny Žlutý pes.
Symbol překonání koronaviru
Organizátoři očekávají, že oslavy navštíví v součtu tisíce lidí z města i okolí. „Nejen místní se těší, že se zase budou moci shromáždit na těchto největších městských slavnostech. Bude to symbol toho, že se život konečně vrací do normálu,“ prohlásila tajemnice Nového Bydžova Marcela Česáková.
Pořadatelé dají prostor i významným místním firmám. Svůj stánek bude mít na akci například výrobce designových plotů a bran Lamark, který na konání slavnosti i přispěl. „Chceme zábavnou formou přiblížit naši společnost, takže kromě brožur budeme rozdávat i červené batůžky. Zároveň připomeneme, že rádi zaměstnáme další především technicky zdatné lidi,“ sdělil majitel a ředitel Lamarku Milan Kučera.
Počátky studentských merend sahají až do první poloviny 18. století. Akce je tedy nejstarší kontinuálně pořádanou slavností v Česku, uvádí web Nového Bydžova. V 19. století se merend účastnila i spisovatelka Božena Němcová, jejíž manžel Josef z Bydžova pocházel.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account