Překonejte stres a objevte klid: Strategie pro život v rovnováze

Stres, stres a zase stres. Jeden z nejrozšířenějších módních trendů dnešního rychlého světa. „Nejsi vystresovaná, nikam nespěcháš? Tak jsi divná a vyčníváš z řady…“
Tak dnešní společnost hodnotí, jak jsme kdo úspěšný.
Za úspěšného se často považuje ten, kdo je „ve stresu“ a stále někam spěchá. Avšak ve všem by měla být rovnováha, i ve střídání aktivity a klidu.

V dnešní době převažuje aktivita a to je mužská energie. Jang. Rovnováha, která by tedy měla nastat v podobě klidu, ubírání se do ticha, relaxace a meditace, je nezbytná pro vyváženost vnitřních energií. A zároveň zajištění zdraví jedince. (Více o vnitřních energiích si můžete přečíst v tomto článku.)
Situační stres, je stres, který prožívá v dnešní době v podstatě každý. Je způsoben rychlou dobou, ve které se stresujeme jestliže neobdržíme do pěti minut  odpověď na e-mail. „Je to normální?…“

Proč tolik situační stres škodí našemu tělu?
Procesy, které se dějí uvnitř našeho těla na fyziologické úrovni, když jsme ve stresu, jsou dané už od pravěku. Patří mezi ně vyplavení adrenalinu do našeho těla. Dává tak tělu impuls a energii, která nás připravuje k akci, např. k útěku či ustrnutí. Pokud ale „útěk“ neproběhne, nahromaděná energie zůstává uvnitř nás a projevuje se formou bloku, strachu a napětí. Z toho následně vznikají zdravotní problémy. Tyto problémy bývají často ve formě chronických onemocnění.

Mezi projevy situačního stresu nejčastěji patří:
– problémy týkající se práce
– finanční nejistota
– nízké sebevědomí
– strach a nejistota budoucnosti
– zdravotní problémy
– pocit bezmoci

Účinky přílišného situačního stresu:
– nespavost, napětí a úzkost, nejasné myšlení, zlost, podrážděnost, vysoký krevní tlak, migrény, astma, alergie, vředy, srdeční choroby.

Jak odstranit situační stres:
1. Neřešte věci, které neovlivníte. Zhruba 90 % věcí, kterými se zabýváme, jsou v podstatě neřešitelné. Nemůžeme je nijak ovlivnit. Bývají to témata spojená s politikou, počasím, sportem, náboženstvím, špatným chováním řidičů, sledováním negativních televizních zpráv. Uvědomte si proto, co je ve vašem okruhu působení, tedy co můžete ovlivnit a co ne.
Kdykoliv se přistihnete, že se něčím takovým zabýváte, vědomě to ukončete. Soustřeďte se na to, co můžete ovlivnit a to je v danou chvíli vaše reakce.

2. Soustřeďte se naplno na danou aktivitu, které se právě věnujete. Nechte se „unášet“ tím, co vám přináší. Pocit, vůni, dotek, vnitřní naplnění.

3. Učte se být trpělivé. Často jsme ve stresu, protože si toho nakládáme na svá bedra až moc. Když to nezvládneme, přichází stres, únava, zklamání a frustrace. Lepší je si naplánovat méně aktivit a stihnout o jednu víc, než si jich naplánovat deset a nezvládnout je.

Techniky pro odstranění situačního stresu:
Jedna z technik pro rychlé a účinné odstranění situačního stresu je dechová technika. Je popisována v knize Léčebný kód. Já sama tuto techniku velice ráda používám.
CVIČENÍ: Pro začátek si uvědomte míru vašeho stresu na stupnici od 0 do 10, při čemž 0 je stav bez stresu a 10 je už nesnesitelná úroveň. Pomůže Vám to pro vyhodnocení zlepšení stresu po vykonání metody.

Pojďme na to.
1. Spojte dlaně tak, aby vám to bylo příjemné. Můžete proplést prsty, hlavně musí být dlaně u sebe.

2. Soustřeďte se na stres, kterého se chcete zbavit – fyzický, emocionální či duševní.

3. Deset vteřin provádějte silové dýchání: Rychle a výrazně nadechujte a vydechujte pomocí tzv. břišního dýchání. Vzduch vydechujte a vdechujte ústy. Dýchejte hodně silně bránicí, aby se při nádechu a výdechu břicho pohybovala ven a dovnitř. Budete-li mít pocit, že se vám mírně zatočila hlava, dýchejte dál stejným způsobem, jen s menší intenzitou. Při dýchání si představujte něco pozitivního. Třeba že stres opouští vaše tělo.

Po dokončení techniky posuďte míru a intenzitu stresu. Věřím, že se zlepší váš pocit a možná se uvolníte natolik, že se i rozesmějete. "

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account