Pokud nechceme být ovládáni svojí minulostí, myslí a skrytými emocemi, dostává se nám do rukou úžasná metoda – Neurolinguistické programování (krátce NLP).

NLP a vyvážený život: Jak se zbavit minulosti a žít v přítomnosti.

U jejího zrodu, na počátku 70tých let v Kalifonské Univerzitě, stáli dva muži, Richard Bandler a John Grinder, Traduje se, že společně jezdili v zimě do hor lyžovat. Dlouhé večery nabízeli mnoho času k přátelským rozhovorům a polemikám. Jedním z častých témat obou přátel byl „úspěch“ a „štěstí.“ Kladli si otázky: Jak je možné, že jsou někteří lidé v oborech tak výrazně úspěšnější než ti ostatní? Jak je možné, že i přes svůj úspěch a obdiv okolí žijí docela obyčejné životy a jsou v nich spokojeni, dokonce snad šťastni? Jejich časté diskuze vedly nejprve k nápadu a pak k rozhodnutí:

„Pojďme to zjistit.“
Zaměřili se na lidi, kteří se zabývali vztahy, komunikací, zkrátka člověkem a jeho životem, na lidi, kteří byli ve svém oboru nepřekonatelní, jmenovitě Fritéz Perl, zakladatel gestalt psychologie, Milton Erikson, otec klinické hypnózy a Virginie Satir, slavná rodinná terapeutka. Skenovali jejich myšlenkové pochody, pocity a chování. Měli jednu jedinou ambici: předat jejich mimořádné mezilidské dovednosti dalším lidem, nám. Z tohoto přímo vědeckého zkoumání vzniklo mnoho zajímavých a účinných metod a technik na to, jak žít úspěšný život a přestat se trápit malým sebevědomím, vlastní neschopností….

Proč NLP a štěstí?
Všimly jste si, že v životě zažíváme příjemné, radostné, šťastné chvíle, úspěch a že k němu patří také trapasy, bolest, ztráta, trápení? Ovšem mnohdy si častěji vybavujeme ty negativní okamžiky. Zaměřujeme na ně pozornost. Snad abychom se jich příště vyvarovaly. Připomínáme si je. Mluvíme o nich. Ve své hlavě s nimi máme založenou celou filmotéku. Stává se nám, že negativní zážitky spojíme samy se sebou. Z holky, kterou nepřijali na prvním výběrovém řízení se stane „ta, kterou nikde nechtějí“.  Z kluka, který se lekl náročného úkolu, je „zbabělec.“

Potřebujeme dosáhnout rovnováhy. Vyvážit nepříjemný pocit příjemným.
A tak sáhneme po tom, co je právě po ruce. Zajíme bolest, zapijeme ji, najdeme si někoho, kdo nám naše bolesti a bolístky pofouká, hrajeme hry, pustíme si film nebo muziku, abychom se nemusely zabývat současným nezdarem. Výjimečně je to jistě užitečné řešení. Ale co se stane, když, budeme sami sebe dostávat do rovnováhy kouskem dortu pokaždé, když se nám něco nepovede, když nebudeme právě ve své kůži? Z jednoho kousku dortu budou brzy dva, pak tři. Jedna dávka přestane zabírat. Roztáčí se kolo zvyku. Něco se mi nelíbí a místo toho, abych to řešila, tak od toho uteču, oddálím to, zajím a vytěsním. Ovšem ono mě to po čase doběhne. Mám ověřeno.

Jak jinak získat rovnováhu?
NLP nabízí – začít se více a vědomě věnovat pozitivním zážitkům a zkušenostem. Spojit se s nimi. Nejen mentálně, ale znovu je zažívat, cítit jejich energii v těle. A to znamená – vyvíjet tímto směrem úsilí. Cvičit, trénovat, učit se. Vlastně je to nesmírně jednoduché. NLP nás vrací k sebeúctě. Učí nás vážit si svých zkušeností. Zaměřuje naši pozornost na to, co máme k dispozici. Zabraňuje tomu, abychom rozpoznaly, čím jsme bohatí dříve, než to ztratíme (zdravé tělo, šikovné ruce, dobrý a podporující přítel, práce, ve které si mne váží aj.)
Pokud se samy sebe ptáte:

    • Jak žit život naplno? Ta,  jak ho žít opravdu chci?
    • Jak dělat práci, která mne bude živit a dávat smysl?
    • Jak jednání s lidmi dělat ještě efektivnější? Jak si udržet živé vztahy?
    • Jak získat či rozvíjet svoji zdravou sebedůvěru?
    Jak si udělat jasno ve svých životních cílech?

Začněte se zajímat o NLP, může vám pomoci na tyto a podobné otázky přinášet odpovědi.
Více se dozvíte na: www.alenajachimova.cz nebo napište na al***@ja*******.cz

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account