Den smaženého kuřete v USA: Objevte chuť jižanské klasiky

V USA dnes slaví National Fried Chicken Day – prostě den smaženého kuřete. No, proč ne? Zejména na jihu USA je skoro nemožné nenarazit na menu na smažené kuře – fried chicken.

U nás jsme si zvykli na normální kuřecí řízek. Ten je k dostání skoro všude. Něco takového v USA mají taky. Ale pozor – pod jiným názvem – chicken fried steak najdete hovězí (připravuje se z hovězího plátku).To americké smažené kuře (fried chicken)  je trochu jiné. S kostí – tak jako je známe třeba v KFC – stehýnka, křidélka (chicken thigh, wing). Proto se musí dobře propéct. Obvykle se takové smažené kuře podává s bramborovou kaší (mashed potatoes) a pak přichází pro nás něco dost divného – gravy – to je taková bešamelová omáčka, kterou se to kuře polévá. Ve většině restaurací se podává v mističce vedle, takže když se Vám to nelíbí, není nutné to tou omáčkou polévat. Další přílohou je zelenina – můžou to být třeba pečené fazole (baked beans), nebo zelené fazolky (green beans) nebo dušená mrkev (carrots) anebo zelný salát – coleslaw. A obvykle také – moje oblíbená – ještě teplá, nadýchaná „houstička“ neboli biscuit (více o biscuits v našem příspěvku http://honeyfood.cz/2016/06/04/biscuit-neni-vzdycky-jen-susenka/)

Recept (recipe) na kuře z KFC je prý tajný. Principem je ale obvykle to, že se kuře namočí do podmáslí (buttermilk) a pak se obaluje v okořeněné hladké mouce a následně smaží. Je ale spousta dalších možností – třeba že se kuře obaluje v podstatě stejně jako u nás – v trojobalu (breadcrumbs – strouhanka) nebo v těstíčku (batter), jehož základem je mléko nebo podmáslí nebo vejce a koření. Pak se smaží (deep fry) a mělo by se podávat hned, aby bylo křupavé (crispy).

Vybrala jsem jeden z receptů slavné americké – jižanské – kuchařky Pauly Dean – http://www.foodnetwork.com/recipes/paula-deen/southern-fried-chicken-recipe.html
Smažené kuře je zejména na jihu USA skoro národní jídlo. A oslavováno je i v písních – pro dobrou náladu si ji můžete pustit. Před lety jí nazpívala skupina Zac Brown Band a vězte, že když ji zahrají v Nashvillu na stadionu pro 60 tisíc lidí – v ten moment celý ten stadion zpívá s nimi.
tps://www.youtube.com/watch?v=yhqhgUoN1kE
Tak hezký sváteční den! A pokud nevíte, co dnes vařit – zkuste třeba smažené kuře!
Více na http://honeyfood.cz/
nebo https://www.facebook.com/succulentenglish/?fref=ts

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account