Možná jste již slyšeli o tom, že je dobré i vést deník toho, co se nám podařilo, za co jsme vděčni, co nám vykouzlilo radost na rtech. Ano, je to tak a také podloženo několika výzkumy. Když si takový deník budeme psát, budeme spokojenější, pohodovější, budeme mít lepší vztahy i lépe spát. 

Jak ale  začít?
Nejprve si vybrat deník či  zápisník, který nás přímo láká si zapisovat. Takový, který nám bude příjemný, bude nás třeba i inspirovat a pak již jen propiska a jdeme na to:-).

Nejprve uvést  datum. Proč?  Dává to našim zápiskům nejen řád, ale když budeme později zápisky procházet, bude jednodušší si je připomínat. Pokud budeme volit deník předpřipravený, tak raději ale nedatované zápisníky, protože do nich můžete začít psát kdykoliv, nemusíme čekat na začátek roku – například přímo připravený Deník radosti, úspěchů a vděčnosti. Zapsat si můžeme jména osob, které nám udělaly radost, nebo kterým jsme udělali radost my. Lidé, kteří nám pomohli, kteří nám přispěli něčím užitečným, kteří nás pobavili… a poznamenat si můžeme i ty, kterým jsme pomohli, poradili, rozesmáli…. my.


Zapsat si to, co se nám dnes povedlo, co jsme dokončili, úspěšně udělali, pochválit se. Například – uvařila jsem skvělou večeři, odevzdala prezentaci na výstavu, kreslila s dětmi obrázky, ušla 12 456 kroků – to vše a ještě mnohem více sem patří????.


Seznam věcí, které se nám líbily. Když si jich začneme všímat, uvidíme jich kolem sebe spousta, oni tu jsou, jen často uniknou naší pozornosti. List ve tvaru srdíčka, květ mrazu na okně, mrak ve tvaru šneka, červánky na obloze, zajímavá SPZ, srdíčko na kávě, kterou jsme si dopřáli….


Využijme všechny smysly. Jaká vůně se nám dnes líbila? Jak příjemně zahřívalo sluníčko naši tvář, jak jsme si vychutnali skvělý šálek čaje či která melodie nám zpříjemnila den.


Místa, kde se nám ten den líbilo, která byla příjemná – již zmiňovaná kavárna, procházka parkem, kde právě rozkvétají stromy, tramvaj, kde si zpíval jeden z pasažérů atd.


Počasí také občas stojí za zachycení – radost nám může udělat nejen sluneční den, ale i právě napadaná sněhová peřina nebo jarní deštík.


Zapisovat můžete věci trvalé (vděčnost za krásný byt, ve kterém bydlím) i pomíjivé (úžasná čokoláda s chilli, které jsem si dala 2 čtverečky????).


Pokud občas budete potřebovat nápovědu, co si zapisovat, využijte TAHÁK NA RADOST, který vás otázkami může nasměrovat k uvědomění si toho, co příjemného se ten den stalo.


A co udělalo radost dneska vám?


Další tipy, jak si vést deník radosti, úspěchů a vděčnosti, naleznete ZDE.

—————————————————————————————————

Jitka Štádlerová je  lektorka, mentorka osobního rozvoje, jejíž Korálky dní jsou pro všechny, kteří si chtějí užívat každodenní radosti a také si je zaznamenávat. Organizátorka akce pro všechny milovníky papíru Meet Papír.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account