Určitě jste už mnohokrát pokoušeli chytit nebo zabít otravnou mouchu. A ona vám dokázaladlouho unikat. Velkým pomocníkem ji v této situaci byly její zvláštní složené oči.
Tvoří je tisíce malých oček s vlastními sítnicemi. To mouše umožňuje vidět do všech stran. Její zorné pole se blíží 360 stupňům.A tak se stává téměř nepolapitelnou. Pro srovnání- zorné pole člověka je jenom 180 stupňů. Z dosavadních vědeckých výzkumů také vyplává, že vidění mouchy je až pětkrát rychlejší než u lidí. V praxi to znamená, že jakýkoli pohyb- třeba i naše mávnutí rukou- zaregistruje moucha téměř okamžitě.Proto stihne včas ulétnout.
Složenou strukturu oka najdeme u všech druhů hmyzu. Okolní svět se jim díky tomu jeví jako mozaika. Mohou dokonce rozpoznat polarizované světlo, které proniká skrz mraky. Moucha proto i při zatažené obloze ví, kde je slunce. Tento vyjímečný zrak má ale i svou nevýhodu- nedokáže dobře zaostřit.
A ještě jednu zvláštnost má muší pohled na svět. Chybí v něm červená barva a naopak je bohatší o ultrafialové světlo, které člověk vidě nedokáže.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account