Pro architekty ze studia BekArch je podstatný kontext, funkční uspořádání a precizní zpracování detailů. V rodinném domě uprostřed zástavby naplno využili svůj komplexní přístup a kromě stavby navrhli také její interiér. „Díky tomu celá řada interiérových prvků vyplývá z dispozičního řešení domu. Věřím, že se nám podařilo propojit nejen interiér s exteriérem, ale také dům se svým okolím,“ vysvětluje Jan Bek výhody komplexního navrhování.

Vila ve Vestci respektuje tradiční tvarosloví se sedlovou střechou, ale díky předsazené nízké hmotě si zachovává moderní ráz. Bíle omítnutý minimalistický štít navazuje na vertikální rastr dřevěného obložení. Přízemní část ke stavbě přistupuje po její délce a tvoří pomyslný střed rodinného domu: rozhlehlý obývací pokoj s rohovým oknem do zahrady.

Vchod do domu vede z ulice; vstupní dveře jsou něžně usazené do dřevěného obložení. Podobně nenápadně působí vrata, kterými se vjíždí do integrované dvougaráže. Úzká chodba vede podél technické místnosti, toalety a pracovny a ústí do otevřeného prostoru obývacího pokoje. Z chodby stoupají schody do horního, soukromého patra s ložnicemi a koupelnami.

Výrazný strop z pohledového betonu dodává interiéru živou, organickou kvalitu. Velkorysé prosklení dovnitř vnáší dostatek světla, v létě se stírá hranice mezi pokojem a zahradou. Díky tvarosloví zvoleného nábytku a práci s živými rostlinami z prostoru dýchá kosmopolitní duch. Výrazný akcent mu dodávají detaily v černé barvě, což platí jak pro koupelnové vybavení, tak pro kuchyňské osvětlení nebo třeba rám přepážky mezi obývákem a chodbou.

Konceptuální vnímání architektury se propsalo do barev i materiálů: s bíle omítnutou stavbou koresponduje nábytek a bílé obklady; cedrový obklad zvenku doplňuje dubové provedení nábytku a truhlářských prvků, jako je schodiště nebo kuchyňská skříňka. Interiér je také materiálově provázán: betonový strop s otisky bednění doplňuje hydrofobní stěrka v koupelnách, velkorysé prosklení se objevuje i ve spodní koupelně, kam přivádí světlo střešní okno přes celou šířku místnosti.

Soulad je patrný na první pohled. Nenápadná stavba s pokorou vstupuje do zástavby, zároveň si zachovává sebevědomý výraz.

 

Foto: se souhlasem Idealab

Tagy:
2 Komentářů
  1. NelaVávrová 9 měsíců ago

    To je sen.

  2. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

    No teda, to je krása… díky za sdílení 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account