Slovo eko vládne světu a stává součástí našeho běžného života. Stále více se snažíme, aby chemie v jakékoliv podobě co nejméně vstupovala do našeho každodenního života. Čteme etikety na konzumních výrobcích, odkládáme potraviny, které byly chemicky upraveny, vracíme se zpět k alternativním léčbám přírodními léky, jezdíme v elektromobilech. U praní je neekologická stopa stejně zřetelná. Jaké má praní chemickými pracími přípravky důsledky a jak vlastně správně prádlo prát?

Důsledkem používání běžných neekologickcýh pracích prostředků je znečišťování podzemní vody, respektivě ničení prospěšných bakterií a mikroorganismů. Běžné prací prášky navíc obsahují látky, které mohou dráždit pokožku, vyvolávat alergie i chronické ekzémy. “Všechny odpady v kanalizaci se kvůli  používání chemických přípravků mění na nebezpečné toxiny, které prosakují do půdy a do podzemních vod. A na té stejné půdě následně pěstujeme zeleninu, ovoce nebo obiloviny, které konzumujeme a nazýváme je biopotravinami, protože jsme přesvědčeni o tom, že nebyly nijak chemicky ošetřeny,” komentuje situaci Jana Kutlíková, CEO Zemito.cz.

Silikony, parabeny, mikroplasty

Mezi nejčastější obsažené látky v běžných pracích prostředcích patří silikony, parabeny, mikroplasty nebo vonné látky. Žádná z nich neohrožuje naše životy, ale z dlouhodobého hlediska nejsou vhodné. ”Snížení mikroplastů můžeme kromě použití eko prášku dosáhnout například použitím speciálního sáčku na praní, který zachycuje mikrovlákna uvolňující se z oblečení při praní. Po každém praní tak naleznete v sáčku chomáček uvolněných plastových vláken,” vysvětluje Jana Kutlíková ze Zemito.cz.

Eko prostředky nezanechávají stopu

A v čem jsou vlastně eko prací prostředky jiné? Obsahují biologicky degradovatelné složky, což znamená, že se v přírodě rozloží přirozeným způsobem, aniž by po sobě zanechali stopu. Na trhu jsou dostupné ekologické varianty pracích prostředků v sypké i tekuté podobě.

Tip: Máte tvrdou vodu? Použijte sypký změkčovač vody nebo prací vajíčko Ecoegg. Prádlo je šetrně vyprané a voda není znečištěná.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account