Domácí výroba pracích prostředků je varianta méně náročná na finance, ale trochu náročnější na čas. Takže pokud ho máte dostatek, tak směle do toho! Jak na výrobu sypké či tekuté varianty? A čím se dá snadno nahradit běžná aviváž?

“Výhoda výroby domácího prášku se dá přirovnat k jídlu, které si uvaříte doma, protože víte, co tam dáváte. Když kupujete běžné prací prostředky, často je těžké porozumět všem obsaženým látkám a právě složení samotné bývá ten největší problém. Takový prací prášek může obsahovat složky, které dráždí pokožku nebo dýchací cesty. A pominout nelze ani dopad na přírodu,” říká Jana Kutlíková, CEO eko e-shopu Zemito.cz.

Sypký prací prášek na barevné prádlo

Na základní sypký prací prostředek na barevné prádlo potřebujete 1000 g prací sody a 100 g mýdla (marseillské, Jelen). Mýdlo najemno nastrouhejte a smíchejte se sodou a můžete začít prát.

Tekutý prací prášek

Na tekutou verzi, tzv. mýdlový sliz, potřebujete 250 g prací sody, 250 g mýdla (marseillské, Jelen) a 5 l vody. Nastrouhejte mýdlo, zalijte jedním litrem horké vody, rozmíchejte a dolijte horkou vodou do pěti litrů. Přidejte sodu a při chladnutí znovu občas promíchejte. Dávkujte 250-500 ml na pračku. Sliz je skvělý také na mytí podlah, sporáků, obkladů, van i WC.

Prášek na bílé prádlo

Vyrobit si můžete i prací prášek na bílé prádlo. K výrobě potřebujete 800 g prací sody, 30 g najemno nastrouhaného mýdla (marseillské, Jelen), 150 g bělidla (perkarbonát sodný), 7 g aktivátoru bělidla (TAED) a 10-15 kapek éterického oleje, například levandulového nebo mátového.

Ocet místo aviváže

Místo běžně prodejné aviváže můžete použít například ocet. Dezinfikuje a odstraní mýdlo z pračky. Použít můžete také tea tree olej.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account