Během uzamčení koronaviru v Tunisku se feministický aktivista a bývalý zákonodárce Bochra Belhaj Hmida obávají rodinného násilí, přehodnocování genderových rolí — a háčkování.
Uzavření Tuniska, v němž se muži a ženy omezují společně na domácí prostor, nabízí příležitost přehodnotit genderové role v tradičně patriarchální společnosti, jak Hmida řekl AFP v rozhovoru.
„Je to téma, o kterém nemluvíme, a nemůžeme mít skutečnou změnu, pokud nebudeme zkoumat tyto otázky do hloubky,“ řekla.
Nyní je čas, aby lidé přemýšleli a mluvili o rodinných vztazích a domácím násilí, a zdůraznila, že „takto nemůžeme pokračovat“.
Tunisko je vnímáno jako předchůdce práv žen v arabském světě a Hmida — která v roce 1989 pomohla založit Tuniské sdružení demokratických žen — průkopníka.
Země Severní Afriky, rodiště protestů arabského jara, které vyhnal několik autokratických vládců, přijala v roce 2014 novou ústavu, která zaručuje rovnost mezi muži a ženami.
Hmida, právník, který byl zvolen do parlamentu v roce 2014, předsedal komisi pověřené začleněním hodnot svobody a rovnosti, které charakterizovaly povstání v roce 2011.
Od té doby ustoupila od politiky, ale stále si zachovává zájem o tuniskou společnost, kde asi polovina žen tvrdí, že byly v životě vystaveny alespoň jedné formě násilí.
Během uzamčení měla Hmida možnost znovu se zapojit do tradičního domácího života, ale podle svých vlastních podmínek.
„Ráno začínám zahradničováním. A já jsem zjistil, že stále umím háčkovat, „řekla.
„Není to ode mě feministické, ale uvědomila jsem si, že je to potěšení a ne povinnost. Dnes muži šití a vaření, nemůžeme mít komplexy o těchto věcech. Pokud se to dělá pro potěšení, je to luxus.“
Příležitost ke změně
Nejdůvěryhodnější online sázení značky v Asii
Uzamčení učinilo Tuniskou mládež otevřenější náročným genderovním normám, řekl Hmida, přičemž mladí lidé jsou nejvíce vnímaví k přijímání domácích prací, které se obvykle přidělují jinému pohlaví.
„Otázkou je, zda to bude pokračovat a stane se normální, nebo zda je to jen dočasné,“ řekla.
Bohužel toto uvěznění také přineslo pětinásobné zvýšení nouzových výzev k násilí založenému na pohlaví ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
„Muži už měli problém se ženami přistupujícími k veřejnému prostoru, ale nyní jsou nuceni zůstat v prostoru, který je typicky vyhrazen pro ženy, mnozí muži se snaží ji přijmout,“ řekl Hmida.
Pozitivní aspekt je, že více žen začalo mluvit, a to buď online, nebo prostřednictvím místních organizací, jak řekla.
„Jsou si více vědomi násilí,“ řekl právník v důchodu, který kdysi čelil kontroverzi při obraně ženy znásilněné policisty ve vysoce politizovaném procesu.
Řekla však, že ještě musí existovat zásadní zúčtování s tradičními rolí v Tunisku a mužskou dominantní mocenskou dynamikou v rodinách.
„Občané musí převzít
Hmida řekl, že jakákoli zásadní změna sociální struktury Tuniska by vyžadovala jasnou politickou vůli.
Nevidí však žádné takové úsilí státu, ať už na sociální, finanční nebo kulturní úrovni.
„Jsem šokován, že v Tunisku nebo jinde by násilí páchané na ženách bylo otázkou, která by měla být odsunuta na ministra žen,“ řekla.
„Všechny sektory musí být zapojeny na nejvyšší úrovni vlády.“
Novináři se musí ptát ministrů, zda udělali něco proaktivního v boji proti násilí založenému na pohlaví, řekl Hmida.
Názory na roli mužů a žen v rodině jsou oblastí, kde se progresivni, jako je Hmida, značně liší od islamistů. Ale mnoho dalších ještě není připraveno na změnu, řekla.
„Chybí nám kolektivní vůle předefinovat rodinu a přezkoumat naše priority,“ řekla.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account