Zámek Slatiňany patří k nejvýznamnějším budovám města Slatiňany. Spolu s přilehlým rozsáhlým parkem se nachází na západní straně města, od jehož centra je oddělen tokem Chrudimky. Obec a zámek Slatiňany leží 4 km jižně od Chrudimi

Zámek má trojkřídlý půdorys v podobě k severu otevřeného písmene U, od severozápadní strany vybíhá k západu dodatečně přistavěné další křídlo. Největších architektonických změn zaznamenal v 19. století, kdy byla majitelem knížecí rodina Auerspergů.

Středověkou tvrz přestavěl architekt U. Aostalli na renesanční zámek (1580 – asi 1590), opravený po roce 1669. Původně renesanční zámek nechal v roce 1732 Josef František, hrabě ze Schönfeldu barokně upravit. Koncem 18. století byl interiér zámku obohacen o štukovou výzdobu nebo rokoková kamna. Současný romantický novogotický vzhled zámku pochází z konce 19. století.

Zámek má interiéry vybavené četnými rozličnými exponáty, které však mají společný motiv – koně. Expozici tvoří nejen umělecké i běžné předměty týkající se chovu koní, ale i obrazy, sochy, porcelán a fajáns s týmž motivem. O tom, že koně měli rádi i nejslavnější umělci své doby svědčí obrazy J. Mánese, J. Hamiltona, D. Velázqueze a plastiky od Adriana de Vriese a J. V. Myslbeka.

Nedaleko za zámeckým parkem dojdeme k lesu, ve kterém se nachází místní kuriozita – Kočičí hrádek. Ten dal v lese postavit jeden ze zámeckých pánů pro své děti.

Zámek je veřejnosti přístupný a nachází se v něm hippologické muzeum.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account