Doslova na dosah od Oborských luk se nachází oblast Jinolických rybníků. My jsme si v sobotu udělali pěknou procházku kolem největšího z nich, kam vás pozvu prostřednictvím několika fotografií.

Jinolické rybníky je soustava tří rybníků ležící u obce Jinolice v CHKO Český ráj, asi 5 km od Jičína. Soustavu tvoří rybníky Oborský, Němeček a Vražda, jež jsou napájeny bezejmenným potokem, tvořícím přítok Javornice.

Soustava se nachází ve výrazném údolí mezi Javornickou horkou na severu a Prachovským hřebenem na jihu (Prachovské skály a spojnice vrchů Přivýšina – Brada).Rybníky jsou jednou z nejvyhledávanějších lokalit Českého ráje. Dva z rybníků jsou rekreační, jsou zde veřejná tábořiště, autokempy, chatové osady. Nejbližší železniční zastávka je v Jinolicích, od ní vede kolem rybníků modrá turistická značka do Prachova, žlutá značka vede od rybníků k rozcestí Pod Přivýšinou.

  • Oborský (rozloha 11,4 ha) – největší ze soustavy; rekreační (písčité dno, písčitá i travnatá pláž, využívaný ke koupání a vodním sportům); vlhké louky na západním až jihozápadním břehu jsou chráněny jako přírodní památka Oborská luka.
  • Němeček (rozloha 5,2 ha) – rekreační; poskytuje možnost koupání (zvláště u hráze rybníka).
  • Vražda (rozloha 2,1 ha) – k rekreaci se nevyužívá; celý včetně vlhké louky na jihozápadním břehu je chráněn jako přírodní památka Rybník Vražda.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account