V podstatě od doby uvedení seriálu z dostihového prostředí Dobrá Voda, jsem se do Slatiňan chtěla podívat. Podařilo se mi to po nějakých zhruba 35 letech.

Historie chovu sahá až do roku 1579, avšak chov vraníků byl přerušen a v 1931 téměř zcela zlikvidován. Hřebčín Slatiňany je od r. 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby n. L. s. p. Hřebčín Slatiňany má správní středisko, středisko Ústřední evidence chovu koní, 4 střediska chovu koní, středisko rostlinné výroby a středisko údržby. Správní středisko se nachází v hlavní budově hřebčína. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. V červenci 2019 byla celá oblast chovu starokladubského koně zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hřebčín Slatiňany byl založen r. 1898 jako zámecký hřebčín. Vznikl z původních stájí pro dostihové koně a koně pro parfosní hony, které patřily spolu s přilehlým zámkem a panstvím rodině Auerspergů (v zámku se nyní nachází Hippologické muzeum s rozsáhlými sbírkami) a nachází se na severním okraji města v zámeckém parku.

Hlavní návštěvnická sezóna – od začátku dubna do konce října.

Privátní prohlídky a prohlídky mimo standardní otevírací dobu pro veřejnost je nutné předem rezervovat, a to minimálně týden před plánovanou návštěvou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account