Výstava „iMucha – slavná sbírka v pohybu” představuje slavnou kolekci originálních plakátů a dalších neméně ohromujícíh artefaktů secesního mistra. Tato sbírka získala v roce 2013 v pražském Obecním domě titul Nejnavštěvovanější výstava výtvarného umění v historii ČR. Poté obletěla celý svět a po sedmi letech se vrátila znovu do Prahy v roce 2020.
Alfon Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích na jižní Moravě. Zemřel 14. července 1939 po četných výsleších na gestapu a je pohřben na vyšehradském Slavíně.
Už se vám někdy stalo, že by na vás mrkaly obrazy? Nemusíte ani jezdit do Bradavic, stačí navštívit tuto výstavu.

Ano, tato dáma na vás z tohoto obrazu skutečně mrkne a to díky špičkovým nejmodernějším technologiím.
Digitalizované a ozvučené výjevy z monumentální Slovanské epopeje návštěvníka doslova vtáhnou do dějin slovanských národů.

Dokonce je zde i slyšet hudba a to u svatyně české hudby. Ve 20. letech Alfons Mucha rozvíjel alegorické představy týkající se umění, zejména hudby. Patřil mezi ně i kompozičně vytvořený obraz Pantheon české hudby (1929). Pod návrším se třemi bíle oděnými dívkami se nachází šestice skladatelů: (zleva) František Škroup, Gottfried Rieger, Antoním Dvořák, Bedřich Smetana, Pavel Křížkovský a Zdeněk Fibich. Jejich výběr souvisel s národním obrozením, se vznikem české národní hudby a s jejím úspěšným prosazení ve Spojených státech amerických.

Tvůrcům výstavy se dokonce podařilo i rozmluvit některá díla a tak na vás  promlouvá sám Aflons Mucha ze svého autoportrétu hlasem představitele agenta 007 Pierce Brosnana.
Prostě samá překvapení, celkový dojem z výstavy přesáhl očekávání a jsem ráda, že jsem si koupila vstupenku do toho správného vlaku – chtěla jsem napsat na tu správnou výstavu.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account