Minerálku s vysokým obsahem prospěšných látek mají i v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech. V lese poblíž města pramení Novoměstská Kyselka, která prý v minulosti uchránila novoměstské obyvatelstvo před morem.
K prameni Novoměstské Kyselky vede příjemná, ne příliš dlouhá cesta. Cesta z centra města ke Kyselce se dá nadneseně nazvat kolonáda, což ji dělá s délkou 2,5 km nejdelší kolonádou v České republice. V Novém Městě pod Smrkem se však nenachází jen jeden tento pramen. Jsou známy ještě další dva prameny. Druhý se nachází na soutoku Ztraceného potoka s pravostranným přítokem cca 1 km jižněji od prvního. Tyto dva prameny jsou uměle podchyceny. Třetí pramen vytéká volně asi 0,5 km jihovýchodně od druhého, ale není tak vydatný.

O pramenech minerálních vod na Novoměstsku se ví už dlouho. Z pověstí je známo, že Kyselku objevil kovář Johann Nepomuk Legler roku 1780, když šel z práce domů údolím Ztraceného potoka. O tom, že novoměstská kyselka mohla být známá již mnohem dříve, svědčí několik pověstí. Jedna z nich vypráví, že zázračná voda z místních lesů ochránila obyvatelstvo nedávno vzniklého městečka před těžkou morovou epidemií v roce 1598. A protože většina místních pověstí mívá pravdivé jádro, lze se domnívat, že voda z horního toku Ztraceného potoka byla známá o téměř 200 let dříve, než ji objevil kovář Legler.

Voda kyselky obsahuje mnoho prvků. Ve složení naleznete třeba i vápník, hořčík a železo, kterého je tolik, že každá flaška, do které se voda natočí, časem zreziví. Novoměstská kyselka vytéká ze země po celý rok, nezamrzá ani v zimě.

Pramen Kyselky se nachází pod svahem Měděnce při toku Ztraceného potoka. Pramen chrání dřevěný přístřešek. Mnoho obyvatel Nového Města po Smrkem sem přichází s nádobami pro lahodnou přírodní kyselku, která je bohatá na železo a kysličník uhličitý.

Přístup k pramenům byl v roce 1903 zakázán, avšak po protestu Novoměstských byl jeden pramen zpřístupněn. Tento pramen kyselky byl několikrát zastřešen, dnešní podoba pochází, po několika opravách, z roku 1937.

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account