Rovensko

Stejně jako okresy Liberec a Jablonec nad Nisou má i okres Semily na svém území jedinou oboru. Byla pojmenována Rovensko podle města Rovensko pod Troskami, v jehož blízkosti se rozkládá. Státní správa uznala oboru v r. 2004, jejím držitelem a uživatelem je Vladimír Římsa.

Obora leží na okraji Českého ráje pod přírodní památkou Borecké skály (vrch Bor – 360 m n. m.) – pískovcovou plošinou s členitými skalnímu okraji a několika jeskyněmi. Má celkovou výměru 32 ha, z čehož připadá 28,1 ha na zemědělskou půdu, 2,4 ha na les a 1,5 ha na ostatní plochy. Terén je poměrně členitý. V lesních porostech převládá borovice a dub, část zemědělské půdy pokrývá ovocný sad. V oboře je chována dančí zvěř.

Průruby

Průruby, malá obora uznaná v r. 2000, leží v okrese Jablonec nad Nisou, poblíž města Velké Hamry jižně od Tanvaldu. Výměrou 3,8 ha je nejmenší oborou Libereckého kraje. Svůj název dostala podle údolí, jímž protéká Průrubský potok – rozkládá se na jednom z jižních svahů. Jejím držitelem a uživatelem je Oldřich Mládek.
Obora ležící v nadmořské výšce kolem 420 m má výměru 3,8 ha. Oborní plocha se skládá ze zemědělské půdy (2 ha) a někdejšího jabloňového sadu (1,8 ha).
Chovanou zvěří je muflon v kmenovém stavu 25 kusů. Zatím nejsilnější beran byl uloven v r. 2005 – 202 b. CIC.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account