Dne 25. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Cílem různých aktivit a kampaní, které se v tento den konají po celém světě, je především upozornit veřejnost na problematiku pohřešovaných dětí a rovněž vyjádřit solidaritu rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo. 

Ochrana dětí je jednou z dlouhodobých priorit Ministerstva vnitra ČR, včetně zajištění koordinace rychlého a účinného systému v případě jejich pohřešování, protože první hodiny od zmizení dítěte jsou ty klíčové. Z tohoto důvodu byl v roce 2010 rozšířen stávající systém policejního pátrání o tzv. Národního koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech (dále jen NKMPPD).

Tento systém byl vyvinut za účelem rychlého a úspěšného nalezení pohřešovaných dětí v ohrožení, který počítá se zapojením široké veřejnosti a také se  zajištěním potřebné psychologické podpory rodinám pohřešovaných dětí. Podmínky pro přenos informací od Policie ČR ke spolupracujícím médiím a veřejnosti vytváří aplikace „pátrání po osobách – dítě v ohrožení“. Aplikace umožňuje přihlásit se e-mailem nebo RSS kanálem k odběru novinek (upozornění o zveřejnění/aktualizaci/stažení záznamu o pohřešovaném dítěti na webu Policie ČR). Na tuto aplikaci je možné se přihlásit také prostřednictvím webových stránek www.pomoztemenajit.cz

S tímto Mezinárodním svátkem je u nás úzce propojen Pomněnkový den, sbírková akce, kterou každoročně pořádá Sdružení Linka bezpečí u příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí 25. května. 

V ČR tento den zdůrazňuje již od roku 2004, kdy proběhl 1. ročník Pomněnkového dne, právě Sdružení Linka bezpečí, které vlastní na Pomněnkový den ochrannou známku.

Zakoupením sbírkového předmětu mohou lidé přispět na provoz Linky bezpečí, která pomáhá zdarma a 24 hodin denně dětem a mladistvým zvládat každodenní starosti i těžké životní situace, poskytuje pomoc dětem na útěku nebo těm, kteří o takovém kroku jen uvažují.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account