Televizní, filmový a divadelní herec, občasný režisér dokumentárních pořadů a divadelních her, scenárista, milovník swingu a zakladatel vlastního bigbandu Melody Makers, zpěvák, stepař a tanečník a v neposlední řadě i milovník golfu – tím vším je všestranný člověk Ondřej Havelka. Narodil se 10. října 1954 v Praze. Je synem hudebního skladatele Svatopluka Havelky a herečky Libuše Havelkové. Na základní škole byl poměrně zlobivé dítě ale v tom slova smyslu, že často vyrušoval a vymýšlel různé legrácky.
Ondřej se původně ani hercem nechtěl stát, již od studentských let miloval hudbu, tehdy především bigbít, blues ale i skladby Jaroslava Ježka, Voskovce + Wericha. Jako student gymnázia poznal tehdejší Studio Ypsilon, ve kterém hráli často swingové melodie a americké šlágry 20. a 30. let minulého století. Swing začal poslouchat čím dál tím více a postupně začínal i s jeho interpretací. Jako divák se zamiloval do Ypsilonky a chtěl se stát jejím členem. Po maturitě tak šel nakonec studovat DAMU. Na přijímačkách předvedl operní verzi Skoumalovy a Vodňanského písničky Na opeře v La Scala a porota přimhouřila oči a vzala ho.
Od roku 1975 zpíval v Originálním pražském synkopickém orchestru (OPSO) v němž začal interpretovat hudbu 20. – 40. let minulého století. I když vystudoval DAMU, o pár let později se rozhodl přihlásit do tehdy otevíraného oboru operní režie na brněnské JAMU. Studium, ve kterém se nespecializovali jen na operu ale i na hudební divadlo a muzikály dokončil v roce 1983. Režii si pak mohl vyzkoušet mj. v Hudebním divadle v Karlíně, kde zrežíroval muzikál “Má férová Josefína“.
Ve filmu se poprvé objevil v roce 1977 a to v komedii ŘEKNEM SI TO PŘÍŠTÍ LÉTO. Mezi jeho další známé role potom patří bezesporu postava učitele ve filmu KRAKONOŠ A LYŽNÍCI (1981), role Tumlíře v pohádkovém filmu RUMBURAK (1984) nebo postava Arnošta v komedii Václava Vorlíčka JÁ NEJSEM JÁ (1985). V roce 1994 ztvárnil jednu z hlavních rolí ve filmu SATURNIN podle humoristického románu Zdeňka Jirotky, kde hrál postavu Jiřího Oulického.
V televizi byl často obsazován do pohádkových her a inscenací mj. STRACH MÁ VELKÉ OČI (1979), POŠŤÁCKÁ POHÁDKA (1981), JAK SE PEČE ŠTĚSTÍ (1981), ČERTŮV ŠVAGR (1984) nebo O TŘECH SYNECH (1988) a v poslední době O ZÁMKU V PODZEMÍ (1998). V roce 1999 napsal scénář k dokumentu ZDRAVÝ NEMOCNÝ VLASTIMILENÝ BRODSKÝ, který poté sám režíroval. Od roku 2000 se již herectví moc nevěnuje a spíše dává přednost své skupině. Naposledy jsme ho mohli vidět na obrazovkách České televize v pořadu SVĚTÁCI, který se věnoval společenskému chování.
V roce 1995 zakládá svůj vlastní dvacetičlenný soubor, skupinu Melody Makers, se kterou interpretuje hudební éru blues a swingu 20. – 40. let minulého století a muzikanti používají autentická aranžmá a hudební nástroje. Sám Ondřej Havelka často předvádí stepařské kousky. MM Vydali několik desek: Mě to tady nebaví, Pocta George Gershwinovi, Jen pro ten dnešní den, Vzpomínky na hvězdný prach, Rhapsody in blue room a Rozvrkočení (složeno z písní Ježek, Voskovec + Werich). 17. října 2006 uspořádali koncert na ČVÚT v Praze ku příležitosti stého výročí narození Jaroslava Ježka.
Se svojí skupinou uvedl největší filmové hity swingu dvacátého století v klipové úpravě v dokumentárním filmu DĚKUJI, BYLO TO KRÁSNÉ z roku 1998. Byl také hostem pravidelné talk-show Scénické rozhovory, které dělají ve Švandově divadle. Je velkým příznivcem golfu a v České televizi o něm uváděli i pořad. Ondřej Havelka si hodně chrání své soukromí.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account