Krásné místo, o kterém mi před časem pověděl kamarád – geokačer :-). Nemohla jsem se dočkat, až se udělá krapet hezčí počasí a budu moci vyrazit na výlet. Sice dnes hodně foukalo, ale zvládli jsme to a já jsem moc ráda. Krom odlovu několika keší, jsme si s manželem užili krásných výhledů do širého okolí.

Rozhlednová historie na Strážném vrchu nastala v roce 1901, kdy zde k turistické chatě z roku 1893 přibyla dřevěná vyhlídková věž. Ta však přečkala pouze do první světové války. Proto byla Sdružením přátel přírody vybudována v roce 1925 nová kamenná věž o výšce 10 metrů. Tato rozhledna stála na vrcholu Strážného vrchu do 60. let 20. stol., kdy pravděpodobně po úderu blesku, tak jako tak, rozpadající se věž definitivně zřítila. S nápadem postavit na vrcholu již třetí rozhlednu přišli merboltičtí v roce 1999. Celý proces povolování a realizace trval však sedm let, a to díky nedostatečným financím a zdlouhavým úředním postupům. Nakonec se stavba zdárně podařila a dne 18. listopadu 2006 proběhla oslava dokončení rozhledny. Celá realizace vyšla na cca 750 tis. Kč a zaplacena byla také díky příspěvku Ústeckého kraje o částce 60 tis. Kč a výdělku z prodeje propagačních pohlednic.

Rozhledna je postavena na Strážném vrchu nad obcí Merboltice v nadmořské výšce 601 m n.m. Vrchol leží cca. 5 km JV od Benešova nad Ploučnicí.

Z rozhledny je nádherný kruhový výhled do Českého středohoří, na Krušné hory, Říp, elektrárnu Mělník, Českolipsko, Lužické hory, Klíč, Benešov nad Ploučnicí, sousední rozhledny Kohout a nad Náčkovicemi, samozřejmě je výhled i na vysílač Buková hora.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account