Při jednom z našich kratších slovenských pobytů jsme zavítali do měst Trenčín a Senica, nemohli jsme proto vynechat ani návštěvu tohoto krásného hradu čnícím nad městem

Trenčínský hrad je výraznou dominantou města Trenčín a středního Pováží. Tato významná starobylá stavba byla vyhlášena Národní kulturní památkou Slovenské republiky.

Osídlení místa, kde stojí Trenčínský hrad, se datuje do období Římského impéria. Dokazuje to vytesaný nápis do hradní skály z roku 179 n. l., který hlásá vítězství II. římské legie nad Germány u Laugarície.

První prokazatelnou stavbou byla na tomto místě obytná věž a rotunda z 11. století. Byla vybudována k ochraně území západního pohraničí Uherského království. Majitelem hradu ve 13. století byl legendární „pán Váhu a Tater“ Matúš Čák Trenčanský, v té době tu byl k obytné věži přistavěn opevněný obytný palác. Ostatně, věž se dodnes nazývá Matúšova a celé siluetě hradu výrazně dominuje.

Později patřil hrad králi Ludvíku I. Velikému, který tu nechal postavit nový hradní palác a rozšířit opevnění. V 15. století hrad daroval Zikmund Lucemburský své manželce Barboře a hrad získal další obytnou budovu a hradní kapli. Na počátku 15. století došlo k dalšímu významnému rozšíření  opevnění hradu kvůli nebezpečným nájezdům husitských výprav, jejichž expanze neminula ani území dnešního Slovenska. Rozsáhlé přestavby hradu se pak ještě uskutečnily za vlády Štefana Zápolského. V 16. století zažil hradní objekt vpád tureckých vojsk a v letech 1540 – 1560 se natolik rozšířilo hradní opevnění, které dnes řadí hradní objekt k nejrozsáhlejším evropským hradům, spolu se Spišským hradem a Devínem. Podle vzoru italských architektů tu vznikla kompaktní dělostřelecká obrana, hradní budovy byly modernizovány, gotické střechy nahradily renesanční atiky – typické pro italské stavby 16. století.

Roku 1790 zachvátil město Trenčín rozsáhlý požár, který zasáhl i hrad. Poškozené objekty byly v 19. století alespoň částečně zakonzervovány a od 50. let minulého století probíhá velmi komplikovaná a poměrně nákladná rekonstrukce celého opevnění. Hradní objekty jsou postupně využívány pro účely muzejních expozic.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account