Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály je tvořena skalním městem z kvádrových pískovců mezi Podloučkami, Klokočím, Rotštejnem, Chutnovkou, Záholicemi a Rohlinami. Rezervace byla vyhlášena v roce 1985 na ploše větší jak 228 ha.

Jedná se o dvě na sebe navazující území: na severu Betlémské skály, na jihu a východě vlastní Klokočské skály. Zdaleka nápadným útvarem je asi 2 km široká skalní stěna v čele kuesty nad obcí Klokočí, z níž je vyčleněno několik samostatných pískovcových věží. Plošinu brázdí skalnaté rokle. V jižních okrajích je zahlouben Rotštejnský důl se zříceninou hradu Rotštejn, osou plošinatého týlového svahu kuesty prochází Zelený důl s řadou bočních roklí.

Ve skalních stěnách vzniklo několik desítek různě velkých pseudokrasových výklenků a jeskyní (Postojná, Husova kazatelna, Jislova sluj aj.) – k největším v Českém ráji patří Postojná.

Porosty na vrcholové plošině jsou tvořeny monokulturami borovice lesní. Ve stinných a studených roklí se zachovaly fragmenty kyselých bučin s výskytem např. žebrovice různolisté. Přírodní rezervace byla zřízena k ochraně pískovcových skalních útvarů, pseudokrasového jeskynního systému i k ochraně drobné morfologie skal. V území přírodní rezervace byla v roce 2014 vybudována naučná stezka Klokočské skály, která byla slavnostně otevřena na jaře roku 2015.

Lokalita je turisticky vyhledávanou oblastí, vedou přes ní značené turistické cesty a na okrajích skal jsou vybudovány vyhlídky. V současné době je oblast již součástí CHKO Český ráj.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account