Toto miniarboretum se nalézá jen pár kroků od rozhledny Černá Studnice na Jablonecku. Jeho historie sahá až do roku 1925. Po druhé světové válce zcela zpustlo a obnoveno bylo v posledních letech.

Původní malá botanická zahrada u rozhledny Černé Studnice pochází z roku 1925. K jejímu zániku výrazně přispěla druhá světová válka, definitivně arboretum pak zpustlo po roce 1948.

S myšlenkou obnovy této malé botanické zahrady přišel bývalý místní revírník Pavel Polák. Lesníci pracovali na obnově takzvané Květeny vlasti od roku 2001. V té době začali v prostoru arboreta sázet dřeviny, které odtud během let zmizely.

V současné době je v arboretu k vidění jednadvacet druhů dřevin, které budou postupně doplňovány o další. Smyslem arboreta je to, aby si lidé mohli na malém kousku lesa mohou zblízka prohlédnout dřeviny a přečíst si o nich základní informace.

Naproti jednomu z vchodů do arboreta je možnost pozorovat ve výběhu i alpaky. 

Alpaka jako taková dosahuje výšky kolem 94–104 cm a hmotnosti 55–65 kg. Uši jsou krátké, obličej je porostlý srstí. Má zakulacenou záď a rovný ocas. Rozeznávají se dva chovné typy alpaky, lišící se charakterem srsti – Suri a Huacaya. Udává se, že již před objevením člověka v Jižní Americe existovala tato dvě odlišná plemena alpaky. Rozdíl mezi oběma fenotypy je v rozdílném uspořádání srsti.

Zdejší alpaky jsou typu Huacaya – robustnější a silnější. Srst je kompaktnější s kratšími vlákny a připomíná rouno ovcí plemene Corriedalle.

Ve výběhu najdete tři alpaky – bílá je 6-mi letá maminka našich mláďátek, která pochází z Peru. Starší hnědý “alpačák” se narodil v srpnu 2018, mladší sestřička v červenci 2019.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account