Kdy 1. červenec 2021 – 30. září 2021

 

Venkovní stálá expozice v dříve nepřístupném zadním traktu bývalého minoritského kláštera ukazuje činnost člověka v průběhu staletí vepsanou do kamene. Své příběhy zde vypráví exponáty z bohaté podsbírky lapidária muzea.

 

Pět tematických panelů pojednává o smrtelnosti kamene, o estetice v kameni, o kameni jako užitném předmětu, architektonickém prvku i vzpomínce na zemřelé.

Mezi nejstarší exponáty se řadí tzv. žernov, nenápadný kruhový kámen sloužící k mletí obilí v raném středověku (asi 9.–11. století). Návštěvníkově pozornosti jistě neunikne ani barokní umyvadlo z louckého kláštera nebo největší exponát, tzv. krakorec (tj. nosný architektonický prvek), který v renesanci zdobil jeden ze znojemských domů. Jistě pozoruhodný osud v sobě skrývá také fragment sochy lidské figury, z níž se zachoval pouze trup a ruce svírající vak v podpaží. Nejspíše se jednalo o sochu dudáka, avšak její původní podoba a funkce zůstává zapomenuta v čase. Tento „dudák“ je hmotným důkazem, že ani kámen není věčný. Na pomíjivost lidské činnosti i života pak přímo odkazuje panel s funerální kamenosochařskou prací a vedlejší nově odkryté „pohřebiště“ kamenných pozůstatků zdemolovaných částí sdruženého kláštera minoritů a klarisek i jejich zcela zaniklého kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Pojetí celé expozice proto vybízí nejen k naslouchání svědectví jednotlivých kamenných fragmentů, ale také k rozjímání nad pomíjivostí a obdivu k práci našich předků. Celý prostor obklopený vysokými klášterními zdmi, s travnatými plochami, jezírkem a rostlinami znojemského regionu se tak stává až meditativní oázou, v níž může návštěvník dát prostor novému poznání, prožitku i vlastním myšlenkám.

Minoritský klášter

Přemyslovců 130/6
669 02 Znojmo
Tel.:
+420 515 282 211
Email:
in**@mu**********.cz" href="mailto:in**@mu**********.cz" data-original-string="u0T+LA3MSY67F7jJFa5e3QNYqcOqOJ4l0PUudzcxnWc=" title="This contact has been encoded by Anti-Spam by CleanTalk. Click to decode. To finish the decoding make sure that JavaScript is enabled in your browser.">in**@mu**********.cz
Facebook:
https://www.faceb…
WWW:
https://www.muzeu…
GPS:
48,856782 16,045151
 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account