Pamatujete si tu dojemnou scénu z oskarového filmu Mela Gibsona Statečné srdce, kdy mladý William Wallace, národní hrdina Skotska, dostane od jedné dívenky bodlák? Jak si ho vylisuje a tento bodlák je pak po zbytek života s ním? I když mu milovanou ženu zabijí, i když jde na popraviště? A bodlák, to je ta poslední věc, kterou William Wallace vidí. Myslím, že nejedno oko (včetně toho mého) nezůstalo suché.
Se skutečnou historií to sice nemá nic společného, ale přece jen zde Mel Gibson šikovně využil tohoto krásného skotského symbolu. A bodlák bezesporu takovým symbolem je. 
Proč se zrovna bodlák stal skotskou národní květinou, to není zcela jasné. To prý kdysi Dánové chtěli zaútočit na jeden skotský hrad. Byla noc, tma, hvězdy ani měsíc nebyly vidět. Dánové se chtěli dostat do hradu nečekaně, tak šli tiše a bosky přes vodní příkop. Jenže ouha! Voda tam nebyla, zato tam rostly bodláky. Au, au, ozývalo se nocí. Dánové byli prozrazeni a Skotové tak jako mnohokrát před tím i potom slavně zvítězili.
Hezká legenda, co říkáte?
A krásná květina. Sice skromná a často přehlížená, ale houževnatá a nezdolná. Prostě jako sami Skotové.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account